Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi, William Burns’ün CIA Başkanlığı’nı onayladı

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi, William Burns’ün CIA Başkanlığı’nı onayladı

Çarşamba, 3 Mart, 2021 - 12:30
Diplomat William Burns (Reuters)

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi Başkanı Demokrat Senatör Mark Warner, ABD Başkanı Joe Biden tarafından Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanlığı görevine aday gösterilen kıdemli diplomat William Burns’ün göreve gelmesini oy birliği ile onayladıklarını bildirdi.

Warner konuya ilişkin açıklamasında, “Büyükelçi Burns’ün lehine kullanılan çoğunluk oyu, adayın görev için tartışılmaz niteliklerinin, ulusal güvenlik konularında uzun deneyimin ve kamu hizmetine övgüye değer bağlılığının bir kanıtıdır” dedi.

ABD’nin eski Rusya Büyükelçisi ve eski Dışişleri Bakan Yardımcısı olan Burns, geçen ay yapılan onay oturumunda Çin ile rekabeti ve onun ‘başkalarına hükmetme eğiliminde olan düşmanca’ liderliğine karşı koymayı, ABD ulusal güvenliğinin anahtarı olarak gördüğünü söyledi.

Komitenin en üst düzey Cumhuriyetçisi Senatör Marco Rubio ise, “Büyükelçi Burns ile görüştükten sonra, Çin tehdidini ve ulusumuzun karşı karşıya olduğu diğer tehditleri anladığına inanıyorum” diye konuştu.

Burns, onay oturumunda ABD’nin karşı karşıya olduğu diğer ‘tanıdık’ tehditlerin de, Rusya, Kuzey Kore ve İran’ın oluşturduğu tehditler olduğunu dile getirerek, ayrıca iklim değişikliği, küresel sağlık sorunları ve siber tehditlerin de büyük riskler oluşturduğunu sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya