Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye’de eğitime 15 gün ara verildi

Suriye’de eğitime 15 gün ara verildi

Pazartesi, 5 Nisan, 2021 - 12:00
Şam’da bir okulda bir öğrencinin ateşi ölçüldüğü sırada. (EPA)

Suriye Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanlığı, bugünden itibaren ayın 17’sinde sona erecek şekilde devlet, özel üniversiteler ve enstitülerdeki eğitimi 15 günlüğüne askıya aldı.

Suriye Sağlık Bakanlığı, artan Kovid-19 vakalarının ardından üç büyük kentte tam sokağa çıkma yasağı, diğer bölgelerde ise kısmi sokağa çıkma yasağı uygulaması olacağını açıkladı.

Suriye üniversitelerinde bu ay başında sınavların yapılması planlanırken, Yükseköğretim Bakanlığı sınavları, henüz tarihini açıklamadığı ileri bir tarihe erteledi. Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı Bassam İbrahim, yaptığı açıklamada, üniversitelerin askıya alınması kararının uzun incelemelerin ardından geldiğini ve söz konusu kayıpların,  dönem sonunun 2 hafta uzatılarak telafi edileceğini belirtti.
Suriye’de ilk günden bu yana en yüksek rakam kaydedildi

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 120 yeni kovid-19 vakası, 11 ölüm ve 113 iyileşen hasta olduğu kaydedildi. Toplam vaka sayısının 19 bin 284, ölüm sayısının ise bin 299 kişiye çıktığı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, geçtiğimiz Mart ayında resmi vaka sayıları 3 bin 321 olarak açıklanmıştı. Söz konusu rakamların, Suriye’de salgının ortaya çıkmasından bu yana kaydedilen en yüksek rakamlar olduğu belirtildi.

Kovid-19 vaka sayısı sıralamasında Şam bin 240 kişi ile ilk sırada yer alırken, onu 460 vaka ile Şam kırsalı takip etti. Ardından 459 vaka ile Lazkiye, 388 vaka ile Tartus, 239 vaka ile Halep, 216 vaka ile Humus, 996 vaka ile Süveyde, 86 vaka ile Kuneytire, 61 vaka ile Dera, 38 vaka ile Hama, 30 vaka ile Deyrizor ve 8 vaka ile Haseke şehirleri geliyor.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Kamışlı, Haseke ve Rakka şehirlerini kapsayacak şekilde, büyük şehirlerde tam ve diğer bölgelerde kısmi kapatma kararı aldıklarını duyurdu. Artan kovid-19 vakaları kapsamında, Salı gününden başlayıp ayın 12’sinde sona erecek 6 günlük kısmi bir sokağa çıkma yasağı uygulanacağı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı, bölgede, 105 yeni kovid-19 vakası ve 3 yeni ölüm olduğunu açıklayarak, toplam ölüm sayısının 392’ye, vaka sayısının ise 10 bin 509 kişiye çıktığını belirtti. Ayrıca bin 329 kişinin  iyileştiği açıklandı.

Sağlık Dairesi Başkanı Dr. Civan Mustafa, kriz kurulunun artan vaka sayılarıyla mücadele noktasında bir dizi önlem aldığını söyledi. Bu kapsamda alınan en önemli tedbirler arasında, mahalle ve çarşılarda herkesin maske takma zorunluluğu bulunuyor. Bu tedbirleri ihlal eden kişilere para cezası uygulanacak. Ayrıca, bir sonraki açıklamaya kadar tüm toplantıların, kutlamaların ve düğünlerin yasak olduğu belirtildi.

Söz konusu bölgenin koronavirüsün üçüncü dalgasını yaşadığına dikkat çekildi.
Temel eğitim seviyeleri askıya alındı

Eğitim Bakanlığı artan vaka sayıları kapsamında öğrenciler arasında salgının yayılışını engelleme noktasında, anaokulları dahil olmak üzere,  ilkokullarda 4. sınıfa kadar olan sınıfların eğitimini durdurdu. Başarı veya başarısızlık ölçütü olarak ikinci yarıyıl notları ve sözlü sınav puanlarının değerlendirileceği bildirildi.

Bakanlık ayrıca sınavların içinde bulunduğumuz ayın 25 ila 29’u arasında yapılması şartıyla 5. sınıftan 8. sınıfa kadar olan temel eğitim seviyelerini askıya aldığını açıkladı. Eğitim planlamasına göre, sınavlarının bu ayın 25'i ila 29’u arasında yapılması şartıyla, 9. sınıfların ve lise öğrencilerinin tüm branşlarda eğitimlerine devam edileceği bilgisi aktarıldı. 


Editörün Seçimi

Multimedya