Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Muhammed bin Zayed’den Libya Başbakanı'na: BAE yeni yürütme otoritesini destekliyor

Muhammed bin Zayed’den Libya Başbakanı'na: BAE yeni yürütme otoritesini destekliyor

Perşembe, 8 Nisan, 2021 - 09:30
Muhammed bin Zayed, yeni Libya Başbakanı Abdulamid Dibeybe ile görüştü. (WAM)

Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el-Nehyan, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Libya'daki yeni yürütme otoritesine ve Libya'da güvenlik ve istikrarın sağlanması için yapılacak çalışmalara desteğinin altını çizdi. Abu Dabi Veliaht Prensi, “BAE her zaman Libya halkının yanında ve ülkesinin egemenliğini, çıkarını ve birliğini korumak ve iç işlerine müdahale edilmesini engellemek için gösterdiği çabalara destek veriyor” dedi.

Şeyh Muhammed bin Zayed, Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile yaptığı görüşmenin ardından Twitter hesabı üzerinden şu açıklamayı yaptı:

“Ülkenin geçtiği bu önemli aşamada Libyalı kardeşlerimizin yanındayız ve tüm zorlukların üstesinden gelme yeteneklerine büyük bir güven duyuyoruz. Mevcut siyasi sürecin yeni bir istikrar, kalkınma ve birlik dönemine yol açacağını umuyoruz.” 

BAE resmi haber ajansı WAM’ın haberine göre Prens Muhammed bin Zayed açıklamasında, BAE ile Libya arasındaki ilişkilerin kardeşçe ve sağlam ilişkiler olduğunu belirterek, bu ilişkileri iki kardeş halkın çıkarına olacak şekilde bir sonraki aşamada da güçlendirmeyi ve geliştirmeyi dört gözle beklediklerini ifade etti.

Dibeybe’nin ziyareti, Libya hükümetinin yıllarca süren şiddet ve bölünmeden sonra ülkeyi birleştirme görevini üstlenmek için 15 Mart'ta yemin etmesinin ardından Libya Ulusal Birlik Hükümeti başbakanının BAE'ye yaptığı ilk ziyaret oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya