Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Müslümanlar koronavirüsün gölgesinde Ramazan’a girdi

Müslümanlar koronavirüsün gölgesinde Ramazan’a girdi

Salı, 13 Nisan, 2021 - 11:30
Kahire’deki bir camide maske ile teravih namazı kılan Müslümanlar (DPA)

Ramazan ayı, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da, dünya genelinde 3 milyona yakın kişinin hayatını kaybetmesine neden olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının gölgesinde başladı.

AFP’ye göre Müslümanlar, ülkelere göre bugün veya yarın başlayacak Ramazan ayına kısıtlamalar ve salgın korkusu altında girecek.

Yüz milyonu aşkın nüfusuyla Arap dünyasının en kalabalık ülkesi olan Mısır’da Ramazan ayı bugün başlıyor.

Kahire sakinleri, bu kutsal aya hazırlanmak için dün alışveriş yapmaya yoğunlaştı, birçok mahallede sokaklar süslendi.

Geçtiğimiz yıl Ramazan ayına genel kapatma altında giren Tunus’ta, hükümet gelen tepkiler nedeniyle 19.00’da başlayan sokağa çıkma yasağını 22.00 olarak revize etmek zorunda kaldı.

Tunuslu Samira Halifi (45), “İftar yaptıktan sonra genellikle Tunus’un eski kentine ve Sidi Bu Said şehrine gidiyoruz. Yürüyüşler yapıyoruz ve çocuklar sokakta koşuyor” diyerek, sokağa çıkma yasağının ileri saate çekilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Fas’ta ise, sokağa çıkma yasağının uzatılması, kutlamalar ve toplantıların yasaklanması gibi önlemler Ramazan ayı vesilesiyle kısa süre önce alındı.

Kanlı çatışmalarda onuncu yılına giren Suriye’de, yerel para biriminin dolar karşısında değer kaybetmesi, rekor oranlarda zamlar ve ciddi yakıt krizi nedeniyle salgından bu yana en kötü ekonomik kriz yaşanıyor.

Suriye rejimi, Ramazan’a özel herhangi bir yeni önlem açıklamadı. Ülkede sosyal mesafeye dikkat ederek ve maske takarak camilerde Teravih namazlarının kılınmasına izin verildi.

Yüksek gıda fiyatları, birçok aileyi Ramazan geleneklerinden vazgeçmeye yöneltti.

Amman’da yaşayan Rima Kabalan, Ürdün’de Ramazan’ın nasıl geçeceğine ilişkin, “Şüphesiz bu Ramazan’da, geçmiş yıllardaki gibi, ne aile toplantıları, ne camide eskisi gibi ibadet, ne Ramazan çadırları, ne de sabahın erken saatlerine kadar sokaklarda geç kalma olmayacak” diyerek üzüntüsünü ifade etti.

Suudi Arabistan ise, Ramazan ayında Mekke’deki Mescid-i Haram’da, sadece aşılanan veya yeni tip koronavirüs (Kovid-19) geçirip iyileşen kişilerin Umre yapabileceğini ve namaz kılabileceğini duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya