Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

NATO: Rusya, Ukrayna sınırındaki askeri yığınağını sonlandırmalı

NATO: Rusya, Ukrayna sınırındaki askeri yığınağını sonlandırmalı

Salı, 13 Nisan, 2021 - 15:00
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg (sağda) ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kulepa, Brüksel'deki bir araya geldi (EPA)

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel'de yaptığı açıklamada, "Rusya, Ukrayna sınırındaki askeri yığınağını sonlandırmalı ve provokasyona son vermeli. NATO'nun Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine desteği sarsılmazdır" dedi

Stoltenberg, Ukrayna'nın güneydoğusundaki bölgede artan gerilime ilişkin bugün NATO karargahında açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna sınırına son günlerde binlerce asker gönderdiğini, durumu endişeyle takip ettiğini söyledi.

Öte yandan Rus haber ajanslarının aktardığına göre Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, "ABD ve NATO’daki diğer ülkeler kasıtlı olarak Ukrayna’yı barut fıçısına dönüştürdü" dedi.


G7, Rusya’yı Ukrayna’daki provoke edici eylemlerini durdurmaya çağırdı

G7 ülkelerinin dışişleri bakanları, dün, Rusya’yı Ukrayna konusundaki provoke edici eylemlerini durdurmaya ve sınırdaki askeri eylemlerine son vermeye çağırdı.

AFP’nin haberine göre dışişleri bakanları ortak açıklamada, “Rusya’yı provokasyonlarına son vermeye ve uluslararası yükümlükleri doğrultusunda yaşanan gerginlikleri son vermek için çalışmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Ukrayna, Rusya’yı doğu sınırlarının yakınında ve Rusya’nın 2014 yılında ilhak ettiği Kırım’da 80 binden fazla asker bulundurmakla suçlarken, Kremlin’in saldırmak için bir bahane aradığını söyledi.

Kiev, sınırlarındaki Rus yanlısı ayrılıkçı grupların sayısını 2 binden fazla askeri danışman ve eğitmen ile 28 bin civarında olduğunu iddia etti. 


Editörün Seçimi

Multimedya