Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’da rekor sayıda vaka ve ölüm kaydedildi

İran’da rekor sayıda vaka ve ölüm kaydedildi

Çarşamba, 14 Nisan, 2021 - 06:15

İran’da Kovid-19’un dördüncü dalgasında rekor sayıda vaka sayısı ve koronavirüs kaynaklı ölüm kaydedildi.

DPA’nın haberine göre İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sima Sadat Lari, son yirmi dört saat içinde 25 binden fazla vaka ve 290’dan fazla koronavirüs kaynaklı ölüm kaydedildiğini açıkladı. İran basınındaki haberlere göre çok fazla sayıda ölümün yaşandığı başkent Tahran’da yeni mezarlıkların yapıldığı açıklandı.

İran Sağlık Bakanlığı, bahar aylarında koronavirüs kaynaklı ölüm sayısının artabileceği konusunda uyarıda bulundu. Ülkede yeniden sıkı tecrit tedbirleri uygulanmaya başlandı. Bakanlık, vaka ve ölüm sayısındaki büyük artışın, bu yıl 21 Mart ve 2 Nisan tarihleri arasında kutlanan İran yeni yıl tatili sırasında kısıtlamaların hafifletilmesinden kaynaklandığını açıkladı.

Açıklamaya göre, İran yeni yıl tatilinde, vatandaşlar yurtiçi ve yurtdışı seyahatler gerçekleştirdi ve koronavirüs tedbirlerine uymadı.

Kovid-19 salgının başlamasından bu yana İran’da koronavirüs kaynaklı toplam ölüm sayısının 65 bin, toplam vaka sayısının ise iki milyondan fazla olduğu açıklandı.


Editörün Seçimi

Multimedya