Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İranlı yetkililer, Kovid-19 aşısı yaptırabilmek için temizlik işçisi kıyafetleri giydi

İranlı yetkililer, Kovid-19 aşısı yaptırabilmek için temizlik işçisi kıyafetleri giydi

Cumartesi, 17 Nisan, 2021 - 15:00
Bir sağlık çalışanı Tahran'da Kovid-19 aşısı yaptırıyor. (AFP)

İran'ın güneybatısındaki Abadan şehrinin yönetiminden bazı yetkililer, Kovid-19 aşısı olmak için belirlenen sırayı aşarak öne geçtiler. Bu durum ülkede sert eleştirilere yol açtı.

Alman haber ajansı DPA’ya göre söz konusu yetkililere çöp ve atık toplama işçileri için ayrılan aşılardan yapıldı.

Bugün basında çıkan haberlere göre İran Sağlık Bakanı Said Nemeki olaya öfkeyle yanıt vererek, söz konusu yetkililerin derhal görevden alınmasını ve skandala karışan herkese karşı yasal işlem başlatılmasını talep etti.

Haberlere göre bazı üst düzey yetkililer bir doz aşı almak için temizlik işçileri gibi giyindi. Belediye idaresi ise, yetkililerin çalışanların aşı korkusunu azaltmak istedikleri için bu kıyafetleri giydiklerini öne sürdü.

ABD yaptırımları nedeniyle ekonomik kriz yaşayan 83 milyon nüfusa sahip İran'da aşılama çalışmaları yavaş ilerliyor. Şu ana kadar Çin, Rusya ve Hindistan'dan sadece 2 milyon doz aşı ithal edildi.

Bu nedenle şu anda aşı konusunda doktorlara, hemşirelere, bakım evlerinde bulunan kişilere ve temizlik görevlilerine öncelik veriliyor.

İran dün (Cuma) Rusya'dan 6 milyon doz Sputnik V aşısı talep etti. Ancak aşıların ülkeye ne zaman ulaşacağı ile ilgili açıklama yapılmadı. Ayrıca henüz test aşamasında olan yerel olarak geliştirilen aşıların ne zaman kullanıma hazır olacağı da belirtilmedi.

Ülkede toplu aşılamaların Eylül ayı ortasında başlaması planlanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya