Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan, Hindistan ve Brezilya’dan gelen yolcuları kabul etmeyecek

Lübnan, Hindistan ve Brezilya’dan gelen yolcuları kabul etmeyecek

Cuma, 30 Nisan, 2021 - 10:00

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) koronavirüsün Hindistan’da görülen varyantının bazı ülkelerde yayılmaya başladığını açıklamasının ardından Lübnan, Hindistan ve Brezilya’dan gelen yolcu alımını durdurma kararı aldı.

Lübnan’da vaka sayılarında yaşanan düşüşlere rağmen Refik Hariri Üniversitesi Hastanesi’nin Müdürü Firas el-Abyad Lübnan’daki salgın durumunun geleceğinin hala belirsiz olduğunu söyledi.

Lübnan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü dün (Perşembe) Hindistan ve Brezilya’dan Lübnan’a gelen yolculara ilişkin bir genelge yayınladı. Söz konusu genelgede, Beyrut Havaalanı’ndaki tüm havayolu şirketlerinden, Hindistan ve Brezilya’dan gelecek yolcuların taşınmasının durdurulması talep edildi. Bu iki ülkeden Lübnan’a gelecek yolcuların, ülkeye gelmeden önce en az 14 gün başka bir ülkede kalmaları gerektiğine dikkat çekildi.

Söz konusu açıklamalar, ülkede bin 336 yeni Kovid-19 vakasının kaydedildiği bir zamanda geldi. Geçtiğimiz Şubat ayında salgının patlak vermesinden bu yana Lübnan’daki toplam vaka sayısı 525 bin 577’ye ulaştı. Yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören 598 hasta olduğu belirtildi. Kaydedilen 25 yeni ölümle birlikte toplam ölüm sayısı ülkede 7 bin 249’a yükseldi.

Firas el-Abyad, vaka sayılarında yaşanan düşüşlere rağmen, Kovid-19’un Lübnan’daki geleceğinin hala belirsiz olduğunu söyledi. Aşının Lübnan’da uygulanmasını “zorlu bir savaş” olarak değerlendirdi.

Abyad, Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında, “Lübnan hastanelerine gelen hasta sayılarında düşüş yaşanmaya devam ediyor. Yoğun bakım yatakları dolu olmasına rağmen dün Kovid-19 bölümlerinden birini kapattık. Birkaç hastanede daha aynı durumu görüyoruz. Bazı ülkelerde vaka sayılarında yaşanan artışla birlikte Lübnan’daki salgının geleceği de belirsizliğini koruyor” dedi.

Abyad sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Ülke genelinde nüfusun sadece yüzde 3’ü tamamen aşılandı, yüzde 6’sı ise kısmen aşılandı. Bu sayıların az olmasının sebebi aşının sağlanamamasından kaynaklanıyor. Nüfusun 4’te 1’inden daha azı aşı olmak için kayıt yaptırmıştı. Bu durum aşılama sürecinin zorlu olacağını gösteriyor.”

Abyad, “Aşının, yaklaşık yüzde 94’lük büyük çoğunluktaki ciddi hastalıkları önleyebileceği noktasındaki kanıtlara rağmen, yakın zamanda yaşanan ölümlerin büyük çoğunluğu (yaklaşık yüzde 90) aşının şuanda uygulanmakta olduğu yaş grupları arasında yaşanıyor” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya