Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak'ın güneyindeki Musenna hapishanesinden 21 mahkum firar etti

Irak'ın güneyindeki Musenna hapishanesinden 21 mahkum firar etti

Pazartesi, 3 Mayıs, 2021 - 12:30

Irak’ta meydana gelen son firar olayının üzerinden yaklaşık 7 yıl geçtikten sonra dün (Pazar) sabah, başkent Bağdat’ın 270 kilometre güneyinde bulunan Musenna kentinde terör ve uyuşturucu madde ticareti suçlarından dolayı cezaevinde bulunan 21 mahkum kaldıkları hapishaneden firar etti.

Irak’ta 2013 yılında Bağdat’taki Ebu Gureyb Cezaevi’nden çok sayıda mahkum firar etmişti. 2014 yılında ise DEAŞ’ın Ninova’yı işgal etmesinin ardından Musul kenti yakınlarındaki Baduş Hapishanesi'nden çok sayıda mahkum firar etti. Dün de Musenna Hapishanesi’nden 21 mahkumun firar etmesiyle ülkede bu büyüklükte üçüncü firar olayı yaşandı. Bir güvenlik kaynağına göre firar olayı, Musenna kentinin el-Hilal İlçe Karakolunda gözaltına alınan hükümlülerden birinin gardiyanlardan yiyecek istemesi sonrasında meydana geldi. Mahkumların aralarında gardiyanlara saldırıp kaos yaratarak kaçma konusunda plan yaptıklarını söyleyen kaynak, firar sırasında bir gardiyanın hafif şekilde yaralandığını belirtti. Kaçan mahkumlardan 10’u yakalanarak yeniden cezaevine koyulurken kalan 11 mahkum halen aranıyor. Irak İçişleri Bakanı Osman el-Ganimi, firar olayının nedenlerinin araştırılması için bir yüksek komite kurulduğunu açıkladı.

Kimliğinin açıklanmaması şartıyla Şarku’l Avsat’a konuşan bir yetkili kaynak, olayın ağır suçluların bazı gardiyanların ihmali ve ilgisizliğinden yararlanarak gerçekleşmesi ihtimali olsa da, olayın nedenlerinin İçişleri Bakanlığı tarafından oluşturulan komisyon aracılığıyla yapılacak soruşturmayla ve firar ettikten sonra yakalanan bazı mahkumların ifadeleriyle ortaya çıkarılacağını söyledi. Kaynak, her şeyin soruşturma komisyonun raporuna bağlı olduğuna işaret etti.

Firarilerin kimliklerine ilişkin çelişkili açıklamalar yapıldı. Bazı kaynaklar, firar eden mahkumların terör ve uyuşturucu madde ticareti suçlarından dolayı cezaevinde bulunduklarına işaret ederken, Musenna ilinin valisi Ahmed Menfi, firarilerin tamamının uyuşturucu madde ticaretinden hüküm giyen kişilerden oluştuğunu söyledi. Menfi açıklamasında, firar eden mahkumların sabaha karşı saat 03.00’dan sonra hapishanenin ana kapısında bir gardiyana saldırdıktan sonra hapishaneden kaçtıklarını söyledi. Vali, tüm firarilerin yakalanması için Musenna’daki güvenlik güçlerinin alarm durumuna geçtiğini de sözlerine ekledi.

Musenna Valisi Menfi, Musenna Emniyet Müdürlüğü’nden değil, idari olarak İçişleri Bakanlığı'na bağlı olan Narkotik Suçlarla Mücadele Dairesi’nden gelen ve hapishaneden sorumlu olan birimin, gözaltına alınması talimatı verdi. Birimin, ihmali veya kasıtlı bir eylemi olup olmadığı soruşturuluyor. Bu arada Musenna Emniyet Müdürlüğü, 70 yaşlarındaki bir vatandaşın firarilerden birini yakalayıp polise teslim ettiğini duyurdu. Musenna Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Muhammed el-Hafaci tarafından yapılan açıklamada,  mahkumun kaçışı sırasında yaşanan bu garip olaya değinildi. Hafaci, bölge sakinlerinin olayı soruşturan güvenlik güçleriyle iş birliği yapmaya devam ettiklerini belirtti. Irak'taki mahkum firarları, özellikle arkalarında mafya ve benzeri yapıların olduğu terör veya uyuşturucu davalarından hüküm giyenlerin kaçışları ülkede meydana gelen çarpıcı olaylardan biridir.

Irak’ta en çok bilinen firar olaylarından biri 2011 yılında meydana geldi. Olayda terör suçundan hüküm giyen 12 mahkum Basra Cezaevi’nden firar etti. 2013 yılında Ebu Gureyb Cezaevi’den binden fazla mahkum kaçtı. Bu olay birçok kişi tarafından DEAŞ’ın 2014 yılında Irak topraklarının üçte birini işgal etmesinin başlangıcı ​​olarak kabul ediliyor. 2014 yılında ise DEAŞ’ın Musul'un kontrolünü ele geçirmesi sırasında Baduş Cezaevi’nden bin 500 civarında mahkum kaçırıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya