Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ekipman eksikliği Kamışlı’daki tek test laboratuvarının hizmet vermesini engelliyor

Ekipman eksikliği Kamışlı’daki tek test laboratuvarının hizmet vermesini engelliyor

COVAX girişimi Suriye’ye 200 bin doz AstraZeneca aşısı sağladı.
Salı, 4 Mayıs, 2021 - 12:45
Koronavirüse karşı başlatılan aşı kampanyasından bir kare. (Suriye Aşı Ekibi)

Suriye’nin kuzeybatısında aktif çalışan Suriye Aşı Ekibi ve İdlib Sağlık Kurumu, Hindistan’da üretilen İngiliz AstraZeneca aşısının ilk partisinin gelmesinin ardından, sağlık personeli, sağlık sektörü çalışanları ve sağlık müdürlüklerinin Kovid-19’a karşı aşılanması noktasında çalışmalarına devam ediyor

Uluslararası Kurtarma Komitesi, Fırat’ın doğusundaki Özerk Yönetim tarafından kontrol edilen bölgelerde bu hafta boyunca test ekipmanlarının tükeneceği ve Kamışlı’daki tek test laboratuvarının faaliyetlerinin bu hafta içerisinde durabileceği noktasında uyarıda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) COVAX girişimi kapsamında Suriye’ye 200 bin doz AstraZeneca aşısı gönderdi. Aşının 53 bin 800 dozunun silahlı grupların kontrolü altındaki bölgelere ulaştığı bildirildi.

Aşının ilk dozunu teslim alan Suriye Aşı Ekibi’ne bağlı İdlib’teki Aşı Kampanyası Direktörü Dr. Abdulhalık Atik, “Aşılamanın ilk aşamasında öncelikli olarak, sağlık çalışanları, insani yardım kuruluşlarında ve Suriye Sivil Savunma’da çalışanların 3 gün içerisinde aşılanması hedefleniyor. İkinci aşamada yaşlılar, kronik rahatsızlığı bulunanlar ve kamu kuruluşlarında çalışanların hedef alınması bekleniyor” ifadelerini kullandı. Atik, ikinci aşamanın yüzde 17’lik kesimi kapsayacağını belirtti. Birinci ve ikinci aşamalarının toplamının bölge nüfusunun yalnızca yüzde 20’sini oluşturduğunu söyleyen Atik, herkesi aşılama noktasında daha fazla aşı dozuna ihtiyaç olduğunu vurguladı. Atik kampanyanın, rejimin kontrolü dışındaki bölgelerdeki hastaneler ve sağlık merkezlerindeki 93 aşı merkezinde uygulanacağını söyledi. Ayrıca aşı dozlarının İdlib ile Halep’in kuzey ve batı kırsal kesimlerine de dağıtılacağını bildirdi.

Atik, aşılanan İdlib Sağlık Kurumu ve Sivil Savunma kadrolarının herhangi bir komplikasyon veya yan etki kaydetmediğini bildirdi. Aşının bazı kimselerde yalnızca hafif ateşe neden olduğunu söyledi.

İdlib’teki aşı kampanyasının teknik komite direktörü Dr. Yasir Necib, 3 gün önce başlatılan aşı kampanyasının 21 iş günü boyunca devam edeceğini doğruladı. Aşılama noktasında sağlık ve yardım kuruluşlarında çalışan kimselere öncelik verileceği bildirildi.

Kurtuluş Hükümetinin Sağlık Kurumu, 4 milyon insanın yaşadığı ve yerlerinden edilmiş mülteci kamplarının olduğu bir bölgede şuanda kadar 21 binden fazla kovid-19 vakası ve en az 641 ölüm kaydedildiğini bildirdi.

Birleşmiş Millletler (BM), Uluslararası Kurtarma Komitesi ve insani yardım kuruluşları Suriye’nin kuzeydoğusunda, son iki ay içerisinde, test ve oksijen gibi ekipmanlarda meydana gelen eksikliklerin salgının en çok etkilediği döneme denk gelmesi sebebiyle, milyonlarca insanın kovid-19’a yakalanma riski altında olduğunu söyledi. Bölgede, BM ve sivil toplum kuruluşları tarafından finanse edilen yedi tıbbi merkez finansman eksikliği sebebiyle kapatıldı. Diğer tıbbi merkezlerin çoğunun kapasitelerinin dolduğu ve oksijen kaynaklarının tükenmeye başladığı belirtildi.

Fırat’ın doğusundaki Özerk Yönetimi’ne bağlı sağlık kurumu, sadece geçen ay bölgede 5 bin 300’den fazla Kovid-19 vakası kaydetti. Söz konusu rakam, 2020 yılındaki toplam vaka sayısının yarısından fazlasını oluşturuyor. Yönetim geçtiğimiz ay bölgede tam kapanma kararı aldığını açıklarken, bu ay sabah 07.00’dan akşam 19.00’a kadar devam edecek olan kısmi kapanma kararı aldığını açıkladı.

Alınan kara göre, kamu tesisleri, pazarlar, okullar ve üniversiteler kapalı olacak. Belirlenen zaman dilimi boyunca düğünler, cenazeler ve büyük toplantılar düzenlenmesi ile cemaatle namaz kılmanın yasak olduğu bildirildi. Kapanma dönemi boyunca her türlü toplu organizasyonların iptal edildiği belirtilirken, restoranların paket servis olarak hizmet vermeye devam edebileceği açıklandı.


Editörün Seçimi

Multimedya