Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan ve İsrail deniz sınırlarını belirleme müzakerelerine yeniden başladı

Lübnan ve İsrail deniz sınırlarını belirleme müzakerelerine yeniden başladı

Salı, 4 Mayıs, 2021 - 13:00
Akdeniz’de Lübnan sınırına yakın sularda İsrail donanma botları (Reuters)

Lübnan ve İsrail, tartışmalı bölgenin büyüklüğü konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle birkaç ay ertelenen deniz sınırlarını belirleme müzakerelerine ABD’nin arabuluculuğunda bugün yeniden başladı.

Lübnan resmi haber ajansı NNA’ya göre, İsrail ve Lübnan’dan heyetler, daha önceki müzakerelerin yapıldığı Nakura’daki Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü (UNIFIL) karargahında, ABD’li diplomat John Desrocher’in arabuluculuğunda bu sabah görüşmelere başladı.

Washington, uzun zamandır bir çözüm bekleyen müzakerelerin yeniden başlamasını olumlu bir adım olarak değerlendirdi.

2011’de BM’ye gönderilen bir haritaya göre, müzakerelerin yaklaşık 860 kilometrekarelik bir deniz alanıyla sınırlı olması gerekiyordu.

Ancak Lübnan daha sonra bu haritanın yanlış tahminlere dayandığını düşünerek, bugün bir Yunan şirketinin İsrail için çalıştığı Kariş gaz sahasının bir kısmını içeren bin 430 kilometrekarelik ek bir alan talep etti.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, dün müzakere heyetiyle yaptığı görüşmenin ardından, deniz sınırlarının uluslararası yasa ve yönetmeliklere uygun olarak düzeltilmesinin önemini vurguladı.

Avn ayrıca, dolaylı müzakerelerin yeniden başlamasının Lübnan’ın olumlu sonuçlar alma arzusunu yansıttığını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya