Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Saudi Aramco ilk çeyrekte 21,7 milyar dolarlık net gelir elde etti

Saudi Aramco ilk çeyrekte 21,7 milyar dolarlık net gelir elde etti

Salı, 4 Mayıs, 2021 - 16:00
Saudi Aramco’ya ait bir tesis (Şarku’l Avsat)

Dünyanın en büyük petrol üreticisi konumunda bulunan Saudi Aramco, 2021 yılının ilk çeyreğinde net karının yüzde 30’dan fazla artarak 81.44 milyar riyale (21.7 milyar dolar) yükseldiğini açıkladı.

Şirket tarafından bugün yapılan açıklamada, bu yılın ikinci çeyreğinde 70,3 milyar riyal (18,8 milyar dolar) temettü ödeneceğini bildirilirken, bu sonuçların 2021 yılının ilk üç ayında petrol fiyatlarındaki yükselişi ve ekonomik ortamdaki iyileşmeyi yansıttığına dikkat çekildi.

Saudi Aramco Başkanı ve CEO’su Emin en-Nasır, “Küresel ekonomik toparlanmanın ivmesi enerji piyasalarını güçlendirdi. Aramco çalışanlarının operasyonel ve finansal esnekliği ile dayanıklılığı güçlü bir performansa katkıda bulundu. 2021’de enerji talebinin artması, daha iyi günlerin geleceği konusunda iyimser olmak için daha fazla neden verdi. Küresel ekonomik iyileşmenin başlamasıyla Saudi Aramco, dünyanın artan enerji ihtiyaçlarını karşılamaya hazır” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya