Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak’ta hükümet karşıtı bir aktivistin öldürülmesi şok etkisi yarattı

Irak’ta hükümet karşıtı bir aktivistin öldürülmesi şok etkisi yarattı

Pazar, 9 Mayıs, 2021 - 16:30
Kerbela’daki gösterileri koordine eden aktivist İhab Vazani (AFP)

Irak’ın Kerbela şehrinde dün gece yarısından sonra düzenlenen silahlı saldırıda hükümet karşıtı aktivist İhab Vazani öldürüldü.

Bu da, Ekim 2019’dan itibaren yetkililerden akan kanı durdurmalarını talep etmek için ülkenin güneyinde ‘Ekim Devrimi’ olarak bilinen gösterileri düzenleyen protestocular arasında şok etkisi yarattı.

Bağdat’ın güneyinde Kerbela şehrinde düzenlenen protestoları koordine etmesiyle tanınan Vazani, İran ve silahlı grupların kutsal Şii kentindeki etkisini sınırlandırma çağrısı yapan, devletin yolsuzluk ve kötü yönetimine karşı en önde gelen seslerinden biri olarak biliniyordu.

Aralık 2019’daki suikast girişiminden sağ kurtulan Vazani, dün gece 01.00’de kimliği belirsiz motosikletli iki saldırgan tarafından evinin önünde vurularak öldürüldü.

Silahlı grupların kontrollerini siyaset ve ekonomiye dayattığı ülkede saldırının sorumluluğunu, önceki saldırılarda olduğu gibi kimse üstlenmedi.

AFP’ye göre Vazani’ye yakın bir aktivist, “Onlar İran’ın milisleri. İhab’ı öldürdüler ve hepimizi öldürecekler. Bizi tehdit ediyorlar, hükümet ise sessiz” diyerek tepki gösterdi.

Ekim 2019’da protestolarının patlak vermesinden bu yana, ülke protestoları düzenleyenlere yönelik suikast, adam kaçırma ve tehditlere tanık oldu.

Şu ana kadar yaklaşık 30 aktivist öldürülürken, çok sayıda kişi de kaçırıldı.

Yetkililer her seferinde olduğu gibi, 2006 ile 2009 yılları arasında doruk noktasına ulaşan bir iç savaşa tanık olan ülkede siyasi amaçlı suikastların faillerini tespit edemediklerini beyan etmekle yetindi.


Editörün Seçimi

Multimedya