Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye'de seçimler önce sosyal medya paylaşımlarından dolayı gözaltına alınan 400’den fazla kişi serbest bırakıldı

Suriye'de seçimler önce sosyal medya paylaşımlarından dolayı gözaltına alınan 400’den fazla kişi serbest bırakıldı

Çarşamba, 12 Mayıs, 2021 - 10:45
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed pankartı önünden geçen Suriyeli insanlar (AFP)

Suriye'de bu yıl sosyal medyada Esed rejimine muhalif paylaşımlarda bulunanlara yönelik operasyonlarda tutuklanan 400'den fazla kişi serbest bırakıldı. Karar af kapsamında alındı. 26 Mayıs’ta düzenlenmesi beklenen seçimlerden önce uyuşturucu satıcıları, hırsızlar ve kaçakçılar genel af kapsamında bu ay serbest bırakıldı. Gözlemciler, Şam yönetiminin, cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde 'oy kazanmak' ve  kamuoyu desteği almak için  böyle bir karar aldığını ifade ediyorlar.

Beşşar Esed seçimleri kazanması durumunda, dördüncü dönem görev süresine başlayacak.

Sosyal medyadaki Şam rejimi karşıtlarının çoğu, yüzbinlerce kişinin ölümüne, milyonlarca kişinin ülkeyi terk etmesine yol açan iç savaşa dönüşen 2011 yılındaki ayaklanmaları destek veriyordu. İnsan hakları grupları, affın, birçoğunun vefat ettiğine inanılan Esed muhaliflerini kapsamayacağını belirtiyor.

ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Suriye araştırmacısı Sara Kayyalı, yönetimin bu adımı seçimlere yönelik attığını işaret etti. Kayalı, seçimlerin inandırıcı gözükmesi için muhalefet ortamı yaratılıyor imajı oluşturulmayı hedefliyor.

Suriye’de halkın ülkede yaşanan ekonomik krizden hoşnutsuzluğunu engellemek için son aylarda sosyal medya paylaşımlarından dolayı çok sayıda kişi tutuklandı. Ülkeye uygulanan yaptırımlar ve pandeminin şartları altında ekonomi kötüleşmekte, ancak hayat koşullarının kötüleşmesinin açık bir şekilde eleştirilmesi kabul edilmiyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen ve serbest bırakılan iki tutuklu, konu hakkında, “Siber Suç Yasası Kapsamında Esed taraflarına yönelik yapılan baskının amacı seçimlerden önce korku yaymak içindi” dedi.

Gözaltına alınanlar Beşşar Esed hakkında bir eleştiride bulunmadı. Zira Devlet Başkanı Beşşar Esed’in eleştirilenler idam cezası alabiliyor. Güvenlik güçleri, bu kişilerin beğeni sayısını ile etkileşim aldıkları sosyal medya gönderileri, ülkedeki yaşam zorlukları nedeniyle sosyal medyada paylaşılan yazılar ve hükümeti veya devlet yolsuzluğunu eleştirmeleri nedeniyle gözaltına aldı.

Gözaltına alınanların serbest bırakılması ve tutukluların affedilmesi, seçim öncesinde atılan adımların bir parçası. Seçim için ekonomik krizle mücadele eden devlet çalışanlarına bağış yapılıyor.

Serbest bırakılan iki kişi, medya konuşmamaları için uyarı aldıklarını, dolayısıyla isimlerinin gizli kalmasını talep etti. İkili, serbest bırakılanların çoğunun yargı sürecinden geçmediklerini belitti.


Editörün Seçimi

Multimedya