Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Halep'te İran başkonsolosluğunun açılacağını duyurdu

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Halep'te İran başkonsolosluğunun açılacağını duyurdu

Perşembe, 13 Mayıs, 2021 - 07:00
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed dün İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile Şam'da bir araya geldi. (Suriye Cumhurbaşkanlığı)

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, dün Suriye’nin başkenti Şam'a yaptığı ziyarette, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in onayının ardından iki ülke arasındaki ekonomik, kültürel ve ticari işbirliğini geliştirmek amacıyla İran'ın Halep kentinde başkonsolosluk açacağını duyurdu. 

Suriye resmi haber ajansı SANA, Esed'in Bakan Zarif ile görüşmesinde iki ülke arasındaki ikili ilişkileri, her düzeyde istişare ve koordinasyonun sürdürülmesinin yanı sıra, özellikle ekonomik düzeyde olmak üzere, iki dost halkın ve ülkenin çıkarları lehine çeşitli alanlarda ortak işbirliğini geliştirmenin yollarını ele aldı. 

SANA haber ajansına göre taraflar ayrıca, Suriye'de sahadaki durum ve terörle mücadele sürecinin devamını engelleyen ve bölgede istikrarsızlığa neden olan yasadışı ABD ve Türkiye’nin varlığının yanı sıra, anayasa tartışma komitesi de dahil olmak üzere siyasi alandaki gelişmeleri masaya yatırdılar. Görüşmelerde bölgedeki gelişmeler, İsrail'in Filistin topraklarına yönelik son saldırısı ve Kudüs dahil işgal altındaki Filistin topraklarının karakterini ve statüsünü değiştirmeyi amaçlayan İsrail uygulamalarına değinildi. Açıklamaya göre Bakan Zarif aynı zamanda Beşşar Esed’e İran nükleer dosyasındaki gelişmeler, bu çerçevede yürütülen müzakerelerin detayları ve bu müzakerelerde ilerlemeyi engellemeye yönelik bazı tarafların oynadığı engelleyici rol hakkında bilgi verdi.

Zarif konuya ilişkin açıklamasında, “Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ve Dışişleri Bakanı Faysal el-Mikdad ile ikili, bölgesel ve uluslararası meseleleri ele aldık” dedi. Suriye'de yapılacak seçimlerin önemine değinen Zarif, “Bu seçimler iki ülke arasında ortak payda. Bunun bu ülke için istikrar, barış ve güvenlik alanlarında önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz” ifadesini kullandı. 

Ayrıca İran'ın seçimlere gözlemci olarak katılmaya tamamen hazır olduğunu vurgulayan Zarif, Suriye halkının seçimlere katılarak ülkelerinin geleceği için yönetimlerini ve güvenliğini garanti altına alabileceği umudunu dile getirdi.

İran resmi haber ajansı IRNA, İran Dışişleri Bakanı Zarif'in Suriyeli yetkililerle Kudüs ve işgal altındaki Filistin'deki son gelişmeleri ele aldığını ve Siyonist baskının engellenip Filistin halkına uluslararası destek verilmesi ihtiyacını vurguladığını aktardı. Bakan Zarif açıklamasında, "Saldırganlık kesinlikle direnişle karşılanacaktır. Uluslararası toplum, son İsrail saldırganlığının önüne geçmeli” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya