Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir: Aktivistin tutuklanması sonrası yargı boykotta

Cezayir: Aktivistin tutuklanması sonrası yargı boykotta

Perşembe, 3 Haziran, 2021 - 10:30
Muhalif Hirak eylemcileri, yetkilileri ‘özgürlükleri ve insan haklarını’ kısıtlamakla suçluyor (AP)

Cezayir’deki baro üyeleri, Temyiz Mahkemesi’nin İddianame Dairesi’nin avukat ve sivil aktivist Abdurrauf Arslan’ı serbest bırakmayı reddetmesi sonrasında yargı işlerini boykot etmekle tehdit etti. Arslan, yetkililerin terör örgütü olarak tanımladığı El-Kabail (Kabileler) Bağımsızlık Hareket’ine katılmakla suçlanmasının ardından tutuklu yargılanıyor.

Arslan’ın mensubu olduğu Tebessa Hukukçular Teşkilatı üyeleri, tutukluluğu protesto ederken, sosyal medya organları üzerinden ise savcılığın, Arslan’ı ‘ifade özgürlüğü ve barışçıl siyasi faaliyet kapsamına girmekle’ suçladığını belirtti.

Avukat, 25 Mayıs’ta yerel halk hareketi tutuklularını savunmak üzere duruşmaya geldiğinde duruşma öncesi gözaltına alındı. Daha sonra mahkeme salonundan Cumhuriyet Savcısının ofisine götürüldü. Kendisine, ‘MAK’ olarak bilinen ayrılıkçı örgüte mensup aktivistler arasında, otoriteye sert eleştiriler yöneltilen bir videoda göründüğü bilgisi verildi. Örgütün en önemli kalesi, başkent Cezayir’in doğusundaki Amazig (Berberi) bölgesinde bulunuyor.

Arslan’ın sorgu sırasında soruşturma hakimine, ayrılıkçı hareketin üyeleri de dahil olmak üzere ‘sadece özgürlüklerin kısıtlanması ve otoriteye karşı çıkan göstericiler hakkındaki görüşünü dile getirdiğini’ söylediği kaydedildi. Aktarılana göre Arslan ayrıca, hareket mensup olmadığını ve ayrılık tezini desteklemediği belirtti.

Yüzlerce avukat, ‘Birlik’ Başkanı Ahmed Sai’ye bugün acil bir toplantı düzenlemesi, mahkemelerde kapsamlı bir grev kararı çıkarması, savunmaları durdurması ve soruşturma faaliyetini boykot etmesi çağrısı yaptı.

Kimliği açıklanmayan bir kaynak, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Sai’nin greve gitmek konusunda isteksiz olduğunu ve Arslan’a yöneltilen suçlamanın ‘keyfi’ olduğuna onu ikna etmek için Adalet Bakanı Belkasım Zağmati’ye yönelik girişimlerde bulunduğunu belirtti. Ancak öfkeli avukatlar, başkanlarının talepleri reddetmesi halinde durumu tırmandıracaklarını duyurdu.

Bu çerçevede ünlü avukat ve insan hakları hukukçusu Makran Ayet el-Arabi, “Arslan, fikir beyan ettiği için cezaevine konuldu. Bu olaydan önce yönetim, siyaset ve ifade özgürlüğüyle ilgili açıklamaları nedeniyle bir avukatı hapse atmaya cesaret edemiyordu. Bir avukat, günlük görevleri içinde yer aldığı için, söz ve ifadelerinden dolayı hapse atılamaz ve kovuşturulamaz. Ama bugün, hapis bir kural ve özgürlük istisna haline geldi” ifadelerini kullandı. Arabi, bir meslektaşının, görüşü nedeniyle hapsedilmesinin, siyasi otoritenin onları hapse atmak için ‘bir eylemci avukatları’ listesini hazırladığını gösterdiğine dikkati çekti. Makran Ayet el-Arabi, “Bu nedenle, ulusal düzeydeki tüm avukatlar, avukat örgütleri tarafından belirlenen bir tarihteki tüm duruşmaları boykot etmelidir ve boykot, meslektaşımız Sayın Abdurrauf Arslan serbest bırakılana kadar devam etmelidir” dedi.

Cezayir hükümeti, geçen pazar günü ‘terörist kişi ve kuruluşların’ bir listesini hazırlama kararı aldı. Bu adım, terörle mücadelede hukuk sistemini güçlendirmek amacıyla Ceza Kanunu’nda değişiklik yapılmasını içeren bir karar taslağının onaylanması temelinde ortaya koyuldu. 18 Mayıs’ta Yüksek Güvenlik Konseyi, İslamcı iki muhalif hareket olan ‘MAK’ ve ‘Rachad’ı, Cezayir’i istikrarsızlaştırmaya yönelik düşmanca ve kışkırtıcı eylemlerde bulunmakla suçlayarak, onları ‘terör örgütü’ olarak sınıflandırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya