Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Muhammed bin Zayed ve el-Menfi Libya’nın güvenlik ve istikrarının önceliğini vurguladı

Muhammed bin Zayed ve el-Menfi Libya’nın güvenlik ve istikrarının önceliğini vurguladı

Pazar, 6 Haziran, 2021 - 14:30
Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed dün Abu Dabi’de Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi’yi kabul etti. (Başkanlık Konseyi)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Silahlı Kuvvetler Yüksek Komutan Yardımcısı ve Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ve Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, önümüzdeki dönemde daha fazla işbirliğinde bulunarak, Libya’daki siyasi süreci başarılı kılma çabalarını görüştü.

Abu Dabi Veliaht Prensi dün (Cumartesi) Libya Ulusal Birlik Hükümeti’nin (UBH) Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş ile birlikte Cuma günü BAE ziyaretine başlayan Libya Başkanlık Konseyi Başkanı ile bir araya geldi.

Menfi yaptığı açıklamada Zayed ile Libya’daki siyasi süreç ve sürecin başarılı olması noktasında gösterilen çabaların yanı sıra, iki ülke arasındaki ikili ilişkiler ile onları güçlendirmenin önemini görüştüğünü bildirdi. Görüşmede bu ay Berlin’de yapılması planlanan İkinci Berlin Konferansına da değinildi. Ayıca taraflar ülkedeki siyasi sürecin başarısının önemini, Libya’nın güvenlik ve istikrarının önceliğini ve Libya’nın istikrarını sağlayan, güvenliğini garanti eden, bağımsızlığını güçlendiren ve toprak bütünlüğünü koruyan uluslararası bir uzlaşma için bölgesel çabaları birleştirme konusundaki istekliliğini vurguladı.

Şarku’l Avsat’ın BAE Haber Ajansı WAM’dan aktrardığı habere göre, Veliaht Prens’in BAE’nin Libya’yı destekleme ve halkının istikrar, kalkınma ve birlik noktasındaki isteklerini gerçekleştirmedeki sağlam tutumunu onayladığını aktardı. Zayed BAE’nin mevcut zorlukların üstesinden gelme noktasında tüm destek ve işbirliğini sağlayamaya, kardeş Libya halkının arzu ettiği barış ve istikrar temellerini güçlendirmek için bölgesel ve uluslararası taraflarla çalışmaya devam etmeye hazır olduğunu belirtti. Yapılan görüşmede, Libya’daki siyasi süreçteki gelişmelerin yanı sıra, süreci ilerletme noktasında gösterilen çabalar ve bir çok ortak endişe konusu ile ülkeler arasındaki ikili ilişkiler ve ilişkileri çeşitli alanlarda güçlendirmenin yolları ele alındı.

Menfi BAE’nin Libya ve halkını destekleme konusundaki olumlu tutumlarının yanı sıra, uluslararası forumlarda verdiği destek sebebiyle Abu Dabi Veliaht Prensi’ne teşekkür etti. BAE ve Libya arasındaki ilişkilerin derinliğini vurgulayan Menfi, önümüzdeki dönemde söz konusu ilişkileri iki ülke ve halkları yararına daha da güçlendirme ve geliştirme noktasında sabırsızlandıklarını ifade etti.

Görüşmeye Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, Abu Dabi Havayolları Şirketi Genel Müdürü Şeyh Muhammed bin Hamad bin Tahnon Al Nahyan, Devlet Bakanı Şeyh Şahbut bin Nahyan bin Mubarek Al Nahyan, Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Ali el-Şemsi ve Abu Dabi Veliaht Prensi Müsteşarı Muhammed el Mezrui katıldı.

Öte yandan Libya Kızılayı, yetkililere ve güvenlik makamlarına, Libya Kızılayı Ecdebiye şube müdürü Mansur Ati’nin iş yeri yakınlarında aniden ortadan kaybolmasının soruşturulması, hızlı bir şekilde ailesine ve yakınlarına kavuşturulması noktasında çağrıda bulundu.

Aynı bağlamda Almanya, Trablus’taki Büyükelçisi Oliver Owcza’nın sözlerini, “Libya’daki belediye seçim organları üyelerinin demokratik katılıma bağlılıkları göz önüne alındığında risk altında oldukları, bu yüzden de saygı ve korumayı hak ettikleri” şeklinde değerlendirdi.

Oliver dün Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, ülkesinin Birleşmiş Milletler (BM) yetkililerinin endişelerini paylaştığını belirterek, BM’nin Hasan el-Fagal’ın tutuklanması noktasında hızlı bir çözüm bulunması çağrısına katıldığını söyledi.

BM heyeti dün akşam yaptığı açıklamada, Fagal’ın geçtiğimiz ayın 19’undan beri, Libya’nın ulusal yasalarını ve uluslararası sorumluluklarını ihlal ettiğini ve komisyonun kurumsal bağımsızlığına ciddi bir tehdit oluşturduğunu söyledi. Ayrıca bu durumun Libya’daki yerel seçim sürecini yönetme, organize etme ve denetleme yetkisini engellediğini ifade etti. BM heyeti savcılığa soruşturma noktasında çağrıda bulundu.

Heyet tarafından yapılan açıklamaya göre, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) bugün işlemlerini tamamlamasının ardından başkentin Endülüs mahallesindeki merkez polis karakolunu Emniyet Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı’na teslim etmesi planlanıyor. Yapılan açıklamada, merkezde Ulusal Birlik hükümetinin yetkilileri ile BM ve Avrupa yetkililerinin katılımıyla bir kutlama yapılacağı belirtildi. Merkezin Libya’daki karma göç akışını yönetme programı kapsamında AB Afrika için Acil Durum Güven Fonu kapsamında Kuzey Afrika penceresi tarafından 90 milyon Euro ile finanse edilerek faaliyete geçirileceği bildirildi.

Söz konusu programın temel amacının, ülkenin göç yolları boyunca gelişmiş göç yöntemleri desteklenirken, Libya’daki göçmen, mülteci ve ev sahibi toplulukların korunmasını sağlama ve direncini kapsamlı bir şekilde artırma olduğu açıklandı.

Öte yandan Libya’daki Doktorlar Sendikası, devlet hastaneleri ve sağlık merkezlerindeki tüm polikliniklerin bugün itibari ile bir hafta süreyle kapatılması çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya