Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mişri, ‘siyasi güçleri’ Libya seçimlerini sabote etmeye çalışmakla suçladı

Mişri, ‘siyasi güçleri’ Libya seçimlerini sabote etmeye çalışmakla suçladı

Çarşamba, 9 Haziran, 2021 - 14:45
Halid el-Mişri, geçen hafta Rabat ziyareti sırasında Fas Dışişleri Bakanı ile birlikte (AFP)

Libya Ulusal Birlik Hükümeti’ne bağlı Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, açıkça belirtmediği bazı aktif siyasi güçleri ‘yaklaşan seçimleri sabote etmeye çalışmakla’ suçladı.

Mişri, 8 Haziran’da yaptığı açıklamada yönetimdeki önemli makamlar için adaylık kapısının açıldığını duyurdu. Askeri kurumun statüsü belirlenmeden yönetimdeki önemli makamlar meselesinin kapatılmasını reddettiğini söyleyen Mişri, anayasanın halka sunulması ve reddedilmesi durumunda, anayasal kuralı alternatif bir çizgi olarak nitelendirdi. Halid el-Mişri, anayasa referandumunun, seçimlerin belirlenen tarihte yapılmasıyla çelişmediğini dile getirdi.  

Öte yandan Ulusal Ordu Komutanı Mareşal Halife Hafter, ülkenin doğusundaki Bingazi şehri dışındaki karargahında Temsilciler Meclisi’nin birkaç üyesiyle bir araya geldi. Hafter, ziyarete ilişkin ayrıntıya yer vermedi. Tobruk şehrindeki karargahında toplantılara yeniden başlamadan önce gerçekleşen söz konusu görüşmeyle ilgili olarak ofisinden yapılan açıklamada ise Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe hükümetinin cari yıl için önerdiği ve ‘diğer itirazların yanı sıra ordunun dikkate alınmadığı’ gerekçesiyle iki kez reddedilen bütçenin ele alındığı aktarıldı.  

Toplantı, 8 Haziran’da Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ve birinci yardımcısı Fevzi en-Nuveyri arasında yaşanan anlaşmazlık ortasında gerçekleşti. Nuveyri, 8 Haziran’da Salih’in çeşitli devlet kurumlarına gönderdiği bir mektuba yanıt vererek, konsey tarafından yayınlanan herhangi bir yasa veya kararnamenin kendi imzası olmadan dikkate alınmaması çağrısı yaptı.

8 Haziran’da Başkanlık Konseyi üyesi Musa el-Koni’nin Libya sınırlarına hâkim olan güvenlik durumunu ve sınırdaki güvenlik birimlerini güçlendirme ve destekleme taleplerini incelemek için bir dizi yerel askeri liderle bir toplantı yapması bekleniyordu. Koni, Pazartesi günü bir araya geldiği Avrupa Birliği (AB) heyetine, Libya sınırlarının güvenlik kontrolünün ‘öncelikle lojistik ve teknik alanlarda olmak üzere, uluslararası açıdan ve Avrupa’dan yardım ve destek alınması durumunda oldukça mümkün’ olduğunu belirtti. 

Bu çerçevede Birlik Hükümeti’ne bağlı askeri ve güvenlik birimlerinin yetkilileri tarafından 8 Haziran’da düzenlenen bir toplantıda, Libya’daki Birleşmiş Milletler (BM) misyonunun talebiyle bağlantılı olarak, komşu ülkelerle sınır şeridinin güvenliğinin sağlanması ve yasadışı göç meselesi ele alındı. BM, sınır güvenliğini artırmak, terörizm ve suç faaliyetleri tehdidini ele almak için Libya’daki askeri ve güvenlik kurumlarını birleştirme sürecinin başlatılması çağrısı yaptı.

BM Libya Özel Temsilcisi ve BM Libya Destek Misyonu Başkanı Jan Kubis, Sebha’nın güneyindeki bir güvenlik noktasını hedef alan bombalı saldırının, ‘silahlı grupların ve teröristlerin hareketinin, Libya ve bölgede istikrarsızlık ve güvensizlik tehditlerini artırdığının güçlü bir hatırlatıcısı’ olduğunu vurguladı. Saldırının sorumluluğunu DEAŞ üstlendi.

İtalya ve Fransa da 8 Haziran’da saldırıyı kınayan ülkeler listesine katılarak, ‘ülkelerine hizmet ederken en pahalı bedeli ödeyen’ güvenlik görevlilerinin ailelerine taziyede bulundu. Fransa, Libya’daki büyükelçiliği aracılığıyla “Durum, ülkeyi korumak için tüm ulusal topraklar üzerinde egemenliğe sahip bir birleşik Libya güvenlik kurumlarının varlığını gerektiriyor” dedi. Açıklamada, Fransa devletinin ‘özellikle gelecek Aralık ayında seçimler düzenleyerek ve geçen yıl imzalanan ateşkes anlaşmasını uygulayarak’, güvenli ve barışçıl bir Libya inşa etmek için çalışan Libyalıları desteklemeye devam edeceği belirtildi.

Öte yandan Abdulhamid Dibeybe, devletin ‘yasadışı göç olgusunu tek başına durduramayacağını’ belirtti.

Dibeybe, 8 Haziran akşamı AB İçişleri Komiseri Ylva Johansson ve AB Libya Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sabadell Jose ile bir araya geldiğini belirtirken, AB ve bölge ülkeleri tarafından yasadışı göç olgusuyla mücadelede, ciddi bir iş birliğine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Görüşmede, Libya hükümetine göçle, insan kaçakçılığıyla, terörizm ve organ ticareti gibi olumsuz sonuçlarıyla mücadelede destek olma yollarının ele alındığına dikkati çekti. Dibeybe’nin ofisinden yapılan açıklamaya göre toplantıda, göçün ‘ülkelerde kalkınma projeleri de dahil, çeşitli farklı tedavilere ihtiyaç duyan’ hassas bir mesele olması dolayısıyla, gerçek bir ortaklığın ve kriz yönetiminin kurulması önerildi.

Dibeybe hükümetinde İçişleri Bakanı Halid Mazen’in belirttiğine göre bu yıl denizde kurtarılan yasadışı göçmenlerin sayısı bu yıl 10 bine ulaştı. Geçen yıl ise bu sayı yaklaşık 7 bindi.


Editörün Seçimi

Multimedya