Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail’in Suriye'nin güney ve orta kesimlerine düzenlediği hava saldırılarında 7 rejim unsuru öldü

İsrail’in Suriye'nin güney ve orta kesimlerine düzenlediği hava saldırılarında 7 rejim unsuru öldü

Golan’da bir patlayıcı infilak etti
Perşembe, 10 Haziran, 2021 - 09:15
Dün işgal altındaki Golan Tepeleri’nde görüntülenen İsrail’e ait askeri araçlar (AFP)

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) dün, İsrail'in gece saatlerinde Suriye'de çeşitli yerleri hedef alan hava saldırıları düzenlediğini ve saldırılarda yedisi rejim unsuru olmak üzere en az 11 kişinin öldüğünü bildirdi.

Daha önce yayınladığı bir haberde rejim güçlerinden ve rejime sadık gruplardan sekiz unsurun öldürüldüğünü bildiren SOHR'un aktardığı bilgilere göre İsrail Hava Kuvvetleri, Salıyı Çarşambaya bağlayan gece yarısından önce, Şam ve çevresinin yanı sıra ülkenin orta kesimlerindeki Humus, Hama ve ülkenin batısındaki Lazkiye illerinde çeşitli bölgelere hava saldırıları gerçekleştirdi.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada, İsrail’in düzenlediği son bombardımanlarda biri albay rütbesinde olmak üzere yedi rejim askerinin öldürüldüğünü söyledi. Ayrıca rejime bağlı Ulusal Savunma Güçleri’nden (USG) dört unsurun da öldüklerini belirten Abdurrahman, aralarında durumu kritik olan yaralıların olduğunu da ekledi. SOHR'a göre, Humus’un batı kırsalındaki Hirbe et-Tine köyü yakınlarındaki bir bilimsel araştırma merkezinin hedef alındığı bombardımanda tamamı Suriyeli olan rejim yanlısı unsurlar öldü. Bombardımanda, bölgedeki ‘hava savunma sistemlerinin bulunduğu askeri bölgeler’ hedef alınırken Humus'un güneyinde Hizbullah'a ait bir mühimmat deposu da havaya uçuruldu.

Suriye resmi haber ajansı SANA, hava savunma sistemlerinin İsrail’in Lübnan topraklarından gerçekleştirdiği saldırılarla karşı karşıya kaldığını bildirdi. Askeri bir kaynağa göre ülkenin orta ve güney bölgelerindeki bazı hedeflere hava saldırıları düzenlendi. Kaynak, “Hava savunma sistemimiz, atılan füzelere karşı koydu ve bazılarını düşürdü. Yalnızca maddi kayıplar meydana geldi” dedi.

Şam'daki gazeteciler patlama sesleri duyduklarını ve başkentin üzerinde gökyüzünde uçaksavar füzeleri gördüklerini söylediler.

SOHR Direktörü Abdurrahman’a göre İsrail, Hamas Hareketi ile arasında Gazze Şeridi’ndeki son savaştan bu yana ilk kez Suriye'de hava saldırıları düzenledi.

Öte yandan Suriye'de gerçekleştirdiği bombardımanları nadiren teyit eden İsrail ordusu, yorum talebinde bulunan AFP’ye ‘yabancı basın kuruluşları tarafından yayınlanan haberler’ hakkında yorum yapmadığını söyledi.

İsrail, geçtiğimiz yıllarda Suriye'de, özellikle Suriye ordusunun mevzilerinin yanı sıra İran ve Hizbullah’a ait yerleri hedef alan yüzlerce hava saldırısı düzenledi.

Bir diğer gelişmeyle ilgili olarak ise SOHR Çarşamba günü, tartışmalı Golan Tepeleri sınırına birkaç kilometre uzaklıktaki Kuneytra'nın orta kırsalındaki Nebe es-Sahr köyünde kimliği belirsiz kişiler tarafından yerleştirilen bir patlayıcının infilak ettiğini bildirdi. Olayda can ya da mal kaybı olup olmadığı ise bilinmiyor.

SOHR, 4 Haziran’da işgal altındaki Golan Tepeleri sınırına yakın Kuneytra kırsalındaki el-Muallaka köyünde bir patlayıcının infilak etmesi sonucu ağır yaralanan Dördüncü Zırhlı Tümen ve Hizbullah’a bağlı bir işçinin öldüğünü belgeledi. Patlamada iki kişi daha yaralandı.

Diğer yandan 27 Mayıs’ta Kuneytra kırsalındaki el-Kusaybe beldesinden kimliği belirsiz silahlı kişilerin rejim güçlerinden bir askeri vurarak öldürdüğü bildirildi. Olayın Kuneytra’nın kuzeyinde, işgal altındaki Golan Tepeleri yakınlarındaki et-Tine yolu üzerinde gerçekleştiği aktarıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya