Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Nike kaş yaparken göz çıkardı: Yunan mitolojisi göndermeli yeni ayakkabılar tepki topladı

Nike kaş yaparken göz çıkardı: Yunan mitolojisi göndermeli yeni ayakkabılar tepki topladı

Perşembe, 10 Haziran, 2021 - 14:15
Ağırlıklı olarak beyaz rengin kullanıldığı ayakkabılar, eski Yunan'da giyilen "kiton" adlı tuniklere bir gönderme yapıyor (Nike)

Dünyaca ünlü spor ayakkabı ve aksesuarı üreticisi Nike, yeni ayakkabılarında Yunanları kızdıran bir yazım hatası yaptı.

Marka, adını Yunan mitolojisindeki zafer tanrıçası Nike'den alıyor. Eski Yunancada "nikē" kelimesi  "zafer" anlamına geliyor. Tanrıça, genelde heykellerde kanatları açık şekilde resmedilmiş ve yıllardır markanın amblemine de esin kaynağı olmuştu.

ABD'li şirket, bu mitolojik esin kaynağına bir saygı duruşu olarak "Zaferin Kanatlı Tanrıçası" adını verdiği Air Force 1 Low modeli yeni bir spor ayakkabı piyasaya sürdü.

Fakat markanın yeni ürünü Yunan müşterilerden tepki topladı.

Ayakkabının sol çiftinin arkasında "Nike Air" yazısını yerleştirmek isteyen marka, "Nike" kelimesini doğrudan Yunan alfabesindeki harfleri kullanarak "ΠΙΚΣ" şeklinde yazınca ortaya anlamsız bir kelime çıktı.

Yunan alfabesinde Nike'nin doğru yazımı "Νίκη" şeklinde. Şirketin ürününde yazdığı "ΠΙΚΣ" kelimesiyse "PIKS" diye okunuyor.

Kimileri markanın bunu pazarlama amacıyla yaptığını düşünürken, kimisi de şirketin ciddi bir hata yaptığını söyledi.

Nike'den henüz bir açıklama gelmedi fakat sosyal medyada kullanıcılar ABD'li şirkete tepki gösterdi.

Angie Xidias adlı bir vatandaş, internette ayakkabıların piyasadan çekilmesi için imza kampanyası başlattı.

Kampanya metninde şu ifadelere yer verildi: 

"Nike'nin Air Force 1 "Zafer Tanrıçası" adlı ürününü piyasadan toplatmasını talep ediyoruz. Nike, Yunan tanrıçası Nike'nin adını yazarken Yunan alfabesini yanlış kullandı. Şu anda ayakkabılarda Nike değil Piks yazıyor; bu bir kültürel temellük. Nike'den tanrıça Nike'nin adını yazarken Yunan alfabesini doğru şekilde kullanarak Yunan kültürü ve tarihine saygı duymasını ve bunları korumasını istiyoruz."

Henüz piyasaya sürülmeyen ayakkabıların 130 dolar civarı (yaklaşık bin 100 TL) bir fiyattan satılacağı düşünülüyor.
Independent Türkçe, Greek Reporter, Greek Herald


Editörün Seçimi

Multimedya