Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rus sineması Suriye iç savaşını beyaz perdeye aktardı: Palmyra

Rus sineması Suriye iç savaşını beyaz perdeye aktardı: Palmyra

Cuma, 11 Haziran, 2021 - 17:15
Suriye savaş filmi “Palmyra”’dan bir görüntü. (Rock Films)

Usta Rus yönetmen Alexey Uchitel tarafından kurulan yapım şirketi Rock Films, Variety ortaklığında yakında gösterime girecek olan Suriye’deki savaş dramını konu alan Palmyra filminin ilk tanıtımını yayınladı. Şirketin filmin tanıtımı bu hafta Key Buyers etkinliğinde yapacağı bildirildi.

Film, yakın zamanda kurtarılan tarihi Palmira bölgesini Mariinsky Senfoni Orkestrası’nın sembolik bir konserini vermek için hazırlarken, DEAŞ militanlarının hedef aldığı Patlayıcı Madde Keşif ve İmha (EOD) timlerinin mücadelesini konu alıyor.

EOD timleri her seferinde bir mil yol temizlese de Palmira’nın merkezine yaklaştıkça patlayıcılar daha yıkıcı hale geliyor. Şu anda post prodüksiyon aşamasında olan filmin 2022’de gösterime girmesi planlanıyor.

Uchitel, “Antik dünyanın en önemli kültür merkezlerinden biri olan Suriye’nin Palmira kentinde yapılan büyük yıkımları herkes duydu” dedi.

Sözlerinin devamında, “Bu durum DEAŞ’ın tarihi eserlere yönelik başlattığı saldırıların bir parçasıydı. Örgüt şehirden ayrıldıktan sonra bölgede birçok gizli patlayıcı bıraktı. Hikayemizin kahramanları hayatlarını riske atarak söz konusu antik kenti yavaş yavaş temizlemek için bu bölgeye giriyorlar” dedi.

Öte yandan filmin yönetmeni Andrey Kravchuk, filmin senaryosunu okumaya başladığı andan itibaren Palmira’yı ekranların aradığı bir hikaye olarak nitelendirdiğini söyledi.

Kravchuk, “Hikayenin ana konusu, uzak bir yerden gelen farklı bir karakterin arkadaşlarını kurtarma noktasında fedakarlık yapmak için tutkularına ve sorunlarına odaklanması. Umuyorum ki film yalnızca özel efektleri ve prodüksiyonu ile değil inanılmaz insan hikayeleriyle de ilgi görür” dedi.

Filmin yapımcılığı Rus Sinema Fonu desteğiyle Rock Films şirketine ait. Rus platformları Premier ve VOD söz konusu projede yer alırken, uluslararası satışlar Riverlet Films tarafından gerçekleştiriliyor.

Riverlet şirketinden Olga Ailarova filmi savaşın gerçekliği ve etkisiyle yüzleşen çağdaş insanların güçlü ve küresel bir hikayesi olarak nitelendirdi. Ailarova filmi “The Hurt Locker ve “American Sniper” filmleri ile karşılaştırarak, “Prodüksiyon öncesi aşamadan bu yana uluslararası alıcılardan ve şirketlerden büyük bir ilgi gördük. Filmin galası bizim için oldukça heyecanlı olacak” dedi.

Filmin, Cannes Film Festivali’nde Eleştirmenler Haftası’nda gösterilen ve yapımcılığını Yury Bykov’un üstlendiği “The Major”, Uchitel’in Altın Küre adayı “The Edge” ve Philipp Yuriev’in Venice Days ödüllü “The Wheeler Boys” gibi Rock Films şirketinin diğer yaklaşan projelerini izlemesi bekleniyor.

Projeler arasında genç yönetmen ve yazar Eduard Zholnin’in ilk uzun metrajlı filmi Zemun da bulunuyor. Filmin konusu, kutsal kitapta adı geçen ve Kabil ve Habil arasındaki çatışmayı simüle eden iki kardeş etrafında dönüyor. Filmin 2021 kışında gösterime girmesi bekleniyor.

Rus folkloruna dayanan fantastik yapım “The Flying Sheep” önde gelen aktörlerin katılımıyla Ilya Uchitel tarafından yönetilecek. Filmin şuanda ön yapım aşamasında olduğu ve çekimlerine 2021 yazının sonunda başlanacağı belirtildi.

Şostakoviç dahi bir bestecinin bilinmeyen gerçek hikayesinin anlatıldığı iddialı bir biyografi filmi. Filmin senaryosu Alexander Drankov tarafından yazıldı. Film Alexei Uchitel tarafından yönetilecek. İngiltere’den bir yapım şirketi filmin yapımında Rock Films ile ortak oldu. Filmin başrolünün bir yıldıza verilmesi planlanıyor.

Projeler arasında aşkları ve çatışmaları da dahil olmak üzere yirminci yüzyılın akışını değiştiren Rus Devlet adamının hikayesini konu alan Gorbaçov dizisi de bulunuyor. Dizi şu anda hazırlık aşamasında. 2017 yılında yayınlanan Mathilde dizisiyle Rusya’daki dini ve milliyetçi grupları kızdıran Uchitel, Rock Films’in kamuoyunda heyecan yaratan ödüllü sinema filmleri ile gişe rekorları kıran ticari filmler arasındaki dengeyi sağlamak istediğini söyledi.

Şirket ayrıca Rus televizyonlarında yayınlanan Mathilde dizisine benzeyen mini bir dizi olan Coronation isimli yeni bir diziyi duyurdu. Diğer bir dizi ise efsanevi Rus avukat Fedor Plevako’yu anlatan 10 bölümlük bir dönem dizisi olan Plevako. Dizide Rus yıldız Alexander Petrov başrolde bulunuyor. Dizinin çekimlerine 2021 Eylül’de başlanacak. Dizinin yapımcılığını önde gelen Rus şirketlerinden Premier yapıyor.

Uchitel, “Hem stüdyo hem de ben şuanda birkaç platformla ilgileniyoruz ve bazı büyük projeleri görüşüyoruz. Yakın zamanda birçok yeni projeyi duyuracağımıza eminim” dedi.


* Tribune Medya


Editörün Seçimi

Multimedya