Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’da reformist cumhurbaşkanı adayı Mehralizade seçimden çekildi

İran’da reformist cumhurbaşkanı adayı Mehralizade seçimden çekildi

Çarşamba, 16 Haziran, 2021 - 11:30
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylığını çeken reformist Muhsin Mehralizade (AFP)

İran cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacak iki reformist adaydan biri olan Muhsin Mehralizade, seçimlerin başlamasına 48 saat kala adaylığını geri çekti.

İran resmi haber ajansı IRNA, Mehralizade’nin (64) cumhurbaşkanlığı yarışından çekildiğini bildirdi.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı ISNA ise, Mehralizade’nin seçim kampanyası ekibinin kararı doğruladığını ve bununla ilgili açıklamanın önümüzdeki saatlerde yapılacağını belirtti.

Mehralizade’nin adaylığını geri çekmesiyle, 18 Haziran’da yapılacak ilk turda cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday sayısı 6’ya inmiş oldu.

Anayasayı Koruma Konseyi tarafından kabul edilen adaylar listesi, reformist isimler Mehralizade ve eski Merkez Bankası Başkanı Abdulnasır Himmeti ile 5 muhafazakar ismi içeren 7 adaydan oluşuyordu.

Mehralizade’nin çekilmesiyle tek reformist aday eski Merkez Bankası Başkanı Abdulnasır Himmeti oldu.

Muhafazakar adaylar ise, seçimleri kazanma olasılığı en yüksek olan İran Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi, Said Celili, Muhsin Rızai, Ali Rıza Zekani ve Emir Hüseyin Kadızade Haşimi.


Editörün Seçimi

Multimedya