Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus'ta 4 eyalet Kovid-19 salgını nedeniyle karantinaya alındı

Tunus'ta 4 eyalet Kovid-19 salgını nedeniyle karantinaya alındı

Salı, 22 Haziran, 2021 - 09:15
Tunus’ta turizm çalışanlarının aşılanmasına devam ediliyor. (EPA)

Tunus’ta son 2 hafta içerisinde her 100 bin kişide 400'ü aşan vaka görülmeye başlandı. Hükümet, Kayravan, Silyana, Zağvan ve Bace şehirlerinde kapsamlı karantina ilan etti.

Tunus günde iki bini aşan koronavirüs vakaları ile birlikte ölümlerde gözle görülür bir artışa sahne oluyor. Ülkede Kovid-19’a bağlı ölü sayısı 14 bini aştı.

Ülkede koronavirüs tedbirlerine hız verildi. Sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere yönelik cezalar sıkı sıkıya uygulanıyor. Ayrıca virüse yakalanmış veya şüpheli semptomlar gösterenlere yönelik de özel tedbirler ve kapsamlı karantina önlemleri getirildi.

Tunus’ta 17:00-05:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanırken pozitif vakalar için de izole alanlar oluşturuldu. Tespit edilen vakalar için mobil ve sahra hastaneleri tahsis edildi. Ayrıca sağlık çalışanlarını korumaya yönelik tedbirler artırılarak testlere de hız verildi. Pozitif vakalar ve bu kimselerle temasa geçenler izole edildi.

Yetkililer, salgının yayılmasını önlemek ve enfeksiyon zincirini kırmak için genişletilmiş alan aşılama kampanyalarını yoğunlaştırırken virüsün mutasyona uğramış yaygın ve istilacı suşlarını belirlemek üzere laboratuvar çalışmaları artırıldı. Genetik segmentasyona yoğunlaşıldı.

Tunus'taki Pasteur Enstitüsü İmmünoloji uzmanı Dr. Samar Somoud, enstitünün Kayrevan Eyaleti hastanelerinin kapasitesini zorlayan ve bölgede yayılan mutantın türünü belirlemek adına eyaletteki pozitif vakalardan birkaçının genetik haritalarının sonuçlarını bu hafta açıklayacağını duyurdu.

Kayrevan'da yayılan suşun Hindistan, Brezilya, Güney Afrika veya İngiltere’dekilere benzer şekilde mutasyona uğrayan türden olduğunu öne sürerek bunun yeni bir varyant olmadığını öne sürdü. Somoud, söz konusu varyasyon üzerinde yapılan analizlerin tespit edilen vakaların çoğunda İngiliz suşunun etkili olduğunu ortaya çıkardığını vurguladı.

Tunus Sağlık Bakanlığı 19 Haziran’a ilişkin son güncel verileri paylaştı.

Resmi verilere göre ülkede son 24 saatte koronavirüs nedeniyle 78 kişi yaşamını yitirdi. Ölü sayısı toplam 14 bin 38’e yükseldi.

19 Haziran’da bin 775 kişide yeni tip koronavirüs tespit edilirken bin 52 kişi de Kovid-19’u atlatarak sağlığına kavuştu. Yapılan testlere göre ülke genelinde pozitif vaka oranı yüzde 29,4’e yükseldi.


Editörün Seçimi

Multimedya