Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Eski Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Veled Abdulaziz tutuklandı

Eski Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Veled Abdulaziz tutuklandı

Çarşamba, 23 Haziran, 2021 - 09:30
Moritanya’nın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Veled Abdulaziz (arşiv)

Nuakşot Mahkemesi Yolsuzlukla Mücadele Birimi soruşturma yargıcı, dün Moritanya eski Cumhurbaşkanı Muhammed Veled Abdulaziz’in tutuklanmasına karar verdi.

Yolsuzlukla Mücadele biriminden bir kaynak, soruşturma hakimleri tarafından hakkında 'haftada üç kez imza atmasını' gerektiren adli denetim kararı verilen eski devlet başkanı, polise gidip imza atmayı iki kez reddetmesi üzerine ifadeye çağrıldı. Yargıcın hakkındaki yeni kararı, eski başkanın ifade vermek üzere gelmesinden birkaç dakika sonra alındı.

Eski cumhurbaşkanı yolsuzluk, kara para aklama, yasa dışı bir şekilde zengin olma, görevini kötüye kullanma ve devlet çıkarlarına zarar verme suçlarından yargılanıyordu. Bir meclis soruşturma komisyonu tarafından hazırlanan raporda, Abdulaziz’in 2009 yılından 2019 yılına kadar ülkenin cumhurbaşkanlığını yaptığı sırada devlet projelerinin ve kamu anlaşmalarında yolsuzluk yaptığı, ülkeyi kötü bir şekilde yönettiği vurgulandı.  

Abdulaziz’den sonra Moritanya Cumhurbaşkanlığı görevine Muhammed Veled Gazvani geldi. Ancak Abdulaziz’in görevden ayrılmasından 4 ay sonra iktidardaki Cumhuriyet İçin Birlik partisini kontrol etme çabaları parti içinde krize yol açtı. Bu gelişme ise eski cumhurbaşkanını yolsuzlukla suçlayan meclis soruşturma komisyonunun kurulmasına yol açtı.

Öte yandan tüm suçlamaları reddeden Veled Abdulaziz, hakkındaki şikayetleri ‘siyasi hesaplaşma’ olarak görülüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya