Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İdlib’de Mazari kampındaki çocuklar imkansızlık içinde eğitim alıyor: Yazı tahtası olarak çadırı kullanıyorlar

İdlib’de Mazari kampındaki çocuklar imkansızlık içinde eğitim alıyor: Yazı tahtası olarak çadırı kullanıyorlar

Çarşamba, 23 Haziran, 2021 - 17:30
İdlib’in kuzeyindeki Mazari kampındaki çocuklar öğretmen Muhib el-İsa’dan ders alıyor (Reuters)

Suriye’de İdlib’in kuzeyindeki Mazari kampında yaşayan onlarca çocuk, eski bir öğretmen olan Muhib el-İsa’nın okuma, yazma ve aritmetik becerilerini açık havada dinliyor.

İsa’nın mevcut koşullarda lüks olan defter, kalem, sandalye gibi imkanları yok, hatta yazı tahtası olarak çadırı kullanıyor.

Aslen Halepli olan 27 yaşındaki eski öğretmen, kamptaki çocukların birçoğunun okuma ve yazma bilmediğini fark ettikten sonra bir sınıf kurmaya karar verdi.

Reuters’a konuşan öğretmen, “Yaşları ilerlemiş ancak eğitim alamamış çok çocuk var. 12, 15 veya 17 yaşında okuma yazmayı hiç bilmeyen gençler var. Nasıl yazacaklarını bilmiyorlar. Bir kelimeyi okumalarını istediğinizde, nasıl olduğunu bilmiyorlar. Hava açık ve güneşli olduğunda bu öğrencileri toplayıp ders veriyorum” dedi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’ne (UNESCO) göre, Suriye’de yaklaşık 2,45 milyon çocuk eğitim alamıyor.

Eğitim alma fırsatı bulanlar ise, sanitasyon, elektrik, ısıtma veya havalandırma gibi hizmetleri kısıtlı olan binalarda, genellikle aşırı kalabalık sınıflarda ders alıyor.

Kampta yaşayan 10 yaşındaki Dua, “Okuma yazma konusunda fazla bilgimiz yok. Tahtamız yok, oturacak yerimiz yok, çadırın üzerine yazı yazıp toprağın üzerine oturuyoruz” diyerek, zor şartlar altında eğitim aldıklarını anlattı.

9 yaşındaki Raid ise, “Okulumuz yok. Toprak ve taşların üzerinde oturuyoruz. Üçüncü sınıftayım ama iyi bir şekilde okuma ve yazma bilmiyorum. Oturacak sıramız ve tahtamız bile yok” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya