Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE, Endonezya ve Afganistan ile uçak seferlerini askıya aldı

BAE, Endonezya ve Afganistan ile uçak seferlerini askıya aldı

Cumartesi, 10 Temmuz, 2021 - 17:15
Dubai Uluslararası Havalimanı'nda bir kadın yolcuyu yönlendiren BAE’li çalışan. (AFP)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Sivil Havacılık Genel Kurumu ve Acil Durum, Kriz ve Afet Yönetimi Ulusal Otoritesi, transit uçuşlar hariç, Endonezya ve Afganistan'a düzenlenen tüm uçak seferlerinin yarından (Pazar) itibaren askıya alındığını duyurdu.

BAE haber ajansına (WAM) göre bu karar, BAE'ye gelmeden önce 14 gün boyunca bu ülkelerde bulunan yolcuların girişlerinin askıya alınmasını içerirken, BAE'den yolcuların iki ülkeye transferine izin verileceği belirtildi.

Ayrıca, söz konusu ihtiyati tedbirlerin uygulanması şartıyla Endonezya ve Afganistan'dan BAE’ye gelecek bazı kişilerin bu karardan muaf tutulacağı bildirildi. Buna göre karar, BAE vatandaşları ve birinci derece akrabaları, BAE ile iki ülke arasındaki diplomatik heyetler ve bu ülkelerdeki BAE büyükelçiliklerinde ve BAE’deki Endonezya ve Afganistan büyükelçiliklerinde görev yapan çalışanları kapsayacak. 

Karardan muaf tutulan kategori, önceden onay almaları koşuluyla resmi heyetleri ve işadamlarının yanı sıra, altın ve gümüş ikamet sahiplerini de içeriyor. Kararda ayrıca, kalkıştan önceki 48 saat içinde ve varıştan sonra negatif Kovid-19 test sonucunun alınması ve varışta karantinaya uyulması şartıyla, Federal Kimlik ve Vatandaşlık Otoritesi’nin sınıflandırmasına göre hayati sektörlerde çalışanlar ve yabancı yük ve transit uçakların mürettebatı da hariç tutuluyor.

WAM, muaf tutulan grupların 10 günlük karantina, havaalanında ve ülkeye girişin 4. ve 8. günlerinde PCR testi ve QR Kodlu onaylı laboratuvarlar tarafından yapılan testlerin kabul edilmesi şartıyla PCR muayenesinin süresinin 72 saatten 48 saate kadar azaltılması gibi önleyici tedbirler almakla yükümlü olacağını belirtti.

Sivil Havacılık Genel Kurumu, Endonezya ve Afganistan'dan diğer ülkeler üzerinden gelen yolcuların BAE’ye girişlerine izin verilebilmesi için bu ülkelerde 14 günden az olmamak üzere bulunmuş olmaları gerektiğini doğruladı. Ayrıca bu ülkelerle BAE arasında kargo uçuşlarının devam edeceği kaydedildi.

Aynı zamanda, BAE’nin bu ülkelerdeki diplomatik heyetleri, acil tedavi vakaları, resmi delegasyonlar ve daha önce yetkilendirilmiş ekonomik ve bilimsel heyetler dışında, vatandaşların Endonezya ve Afganistan'a seyahat etmeleri de yasaklandı.


Editörün Seçimi

Multimedya