Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin Başbakanı Kudüs'teki ABD Konsolosluğunun açılışının hızlandırılması çağrısında bulundu

Filistin Başbakanı Kudüs'teki ABD Konsolosluğunun açılışının hızlandırılması çağrısında bulundu

Çarşamba, 14 Temmuz, 2021 - 09:00
Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye (arşiv)

Filistin Başbakanı Muhammed Iştıyye, dün (Salı), eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde kapatılan ABD’nin Kudüs Konsolosluğunun Filistinlilerle ilişki kurma adına bir an önce açılması çağrısında bulundu.

Iştıyye, Ramallah'ta ABD Dışişleri Bakanlığı bünyesindeki İsrail ve Filistin İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Hady Amr’ı kabul etmesinin ardından yaptığı açıklamada, Filistin-ABD ilişkilerinin restorasyonunu hızlandırmaya ve ABD Kongresi tarafından Filistin meselesiyle ilgili olarak kabul edilen yasaları yeniden gözden geçirmeye davet etti.

DPA'nın haberine göre, toplantıda, İsrail ile geçtiğimiz Mayıs ayında yaşanan gerilimin ardından Gazze Şeridi'nin yeniden inşası, Filistin-Amerikan ilişkilerini güçlendirme ve siyasi boşluğu doldurma gibi konular ele alındı.

Iştıyye, yaptığı açıklamada “Ciddi bir siyasi sürecin başlatılmasından önce güven verici tedbirler alınmalı. Ayrıca yeni İsrail hükümetinin Kudüs'te seçim yapmak da dahil olmak üzere imzalanan anlaşmalara uymasını bekliyoruz. Seçimlerin yapılması acil ve hayati. İsrail’in onayının ardından seçimler için yeni bir tarih belirleyeceğiz” dedi.

Iştıyye, aktivist Nizar Banat'ın geçen ay Batı Şeria'da Filistinli güvenlik güçlerince gözaltına alınmasının ardından hayatını kaybetmesi sonrasında Filistin yönetimine karşı düzenlenen protestolara atıfta bulunarak “Filistin toplumu çoğulcu ve demokratik bir toplum. Bu erdemlerimizi koruyacağız. Hataları düzeltmek ve işleri daha iyi bir yöne çekmek için çalışacağız” dedi.

Iştıyye, Filistin yönetiminin, dış yardımlardaki keskin düşüşün yanı sıra, İsrail'in şehit ve esir ailelerinin maaşlarını ödeme bahanesiyle, Filistin vergi fonlarından yaptığı yasadışı kesintiler nedeniyle yaşadığı malî zorluklar hakkında ABD’li yetkili Hady Amr’a bilgi verdi. Ayrıca hasar tespit raporunu tamamlayan ve ortaklarla işbirliği içinde Gazze Şeridi'ni yeniden inşa çalışmalarına başlamaya hazır olan bir ‘Ulusal Yapılanma Ekibi’ oluşturulduğuna işaret etti.

Açıklamada Amr'ın, ABD yönetiminin Filistin halkı için daha iyi bir yaşam sağlama ve Filistin yönetimi ile ilişkileri güçlendirme konusundaki istekliliğini teyit ettiği belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya