Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Bachelet: Tahran gösterileri engellemek yerine su sorununu çözmeli

Bachelet: Tahran gösterileri engellemek yerine su sorununu çözmeli

Cumartesi, 24 Temmuz, 2021 - 11:00
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet. (AP)

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet dün yaptığı açıklamada, İranlı yetkililerin gösterileri sert bir şekilde engellemeye çalışmak yerine İran’da yaşanan su sorununu çözmesi gerektiğini söyledi.

Bachelet, bu hafta şiddetle bastırılan ve ölümler meydana gelen gösterilerin ardından yaptığı açıklamada “İran hükümeti su kıtlığının Ahvaz bölgesindeki vatandaşlarının sağlıkları, yaşamları ve refahlarına olan etkisine ve çaresiz insanlara odaklanmalı” ifadelerini kullandı. İran hükümetini ‘felaket bir durum’ karşısında ihmalkar davranmakla suçladı.

Bachelet, gösterilerde yaralananların tutuklanmaktan korktuğu için hastaneye gitmediği ve ateş açılmasının yalnızca öfkeyi ve umutsuzluğu arttıracağını vurguladı.

AFP’nin haberine göre Bachelet, İran hükümetinin polise uluslararası standartlara uyması için talimat vermesi gerektiğini belirterek “Durumu değiştirmek için vakit geç değil” dedi.

Michelle Bachelet gösteriler sırasında bir polisin ve üç vatandaşın yaşamını kaybettiğini ancak açıklanmamış daha fazla kurban olduğunu vurguladı.

Aktivist Şirin Ebadi başkanlığındaki İnsan Hakları Savunucuları Birliği’nden yapılan açıklamada da BM’den, su hakkı talep eden göstericilere yönelik şiddeti durdurması talep edildi.

 


Editörün Seçimi

Multimedya