Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan Cumhurbaşkanı, hükümeti kurmakla görevlendirilecek isim için meclis istişarelerine başladı

Lübnan Cumhurbaşkanı, hükümeti kurmakla görevlendirilecek isim için meclis istişarelerine başladı

Pazartesi, 26 Temmuz, 2021 - 16:45
Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn (solda), eski Başbakan Necib Mikati ile bir araya geldi (EPA)

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, bu sabah ülkeyi hızlanan ekonomik çöküş sarmalından kurtarmak amacıyla iki hükümet kurma girişiminin başarısız olduğu bir yılın ardından yeni başbakan adayını belirlemek için meclis istişarelerine yeniden başladı.

İstişarelerin, eski başbakan ve milyarder Necib Mikati’nin görevlendirilmesiyle sona ermesi muhtemel. Mikati, göreve başlamasından 9 ay sonra hükümeti kurma görevini tamamlayamayarak yaklaşık 10 gün önce istifa eden eski Başbakan Saad Hariri de dahil, büyük parlamento bloklarının desteğini alması bekleniyor.

Avn’ın en önde gelen müttefiki olan Hizbullah, eski başbakanların destek verdiği Mikati’nin ismini önerdi. Fransız Haber Ajansı’na (AFP) göre Özgür Yurtsever Hareket Mikati’ye destek vermiyor.

Parlamento bloklarıyla yaptığı görüşmelerin sona ermesinin ardından Avn, Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri ile bir görüşme yapacak.

Mikati, 4 Ağustos 2020’de Beyrut limanında meydana gelen korkunç patlamanın ardından Hassan Diyab hükümetinin istifa etmesiyle Avn tarafından hükümeti kurmak üzere atanan üçüncü isim olacak. Patlamada 200’den fazla kişi hayatını kaybetmiş, 6 bin 500’den fazla kişi de yaralanmıştı.

Özellikle Fransa’nın siyasi sınıf üzerinde uyguladığı uluslararası baskılar, henüz başarıya ulaşamadı.

Bu ayın ortalarında Hariri, göreve başlamasından 9 ay sonra yeni bir hükümet kuramadığı için istifa etti. Cumhurbaşkanı ile ‘kotalar ve hükümet şekli’ üzerine yaşadığı sert siyasi anlaşmazlıklar, görevini tamamlamasını engelledi.

Hariri öncesinde ise Ağustos sonunda hükümeti kurmakla görevlendirilen Mustafa Edib, siyasi güçler arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle istifa etmişti.

Lübnan’ı ‘Dünya Bankası’nın geçen yüzyılın ortalarından bu yana dünyada en kötüleri arasında gösterdiği’ ekonomik krizden çıkarmak için ilk adım olarak gelecek hükümet, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile bir anlaşmaya varma sorumluluğunu üstlenecek.

Lübnan’da başbakanlık görevi Sünni Müslümanlara ait. Lübnan’da hükümetin kurulması, siyasi bölünmeler dolayısıyla genellikler aylar alıyor. Ancak limandaki patlama ve koronavirüsün patlak vermesiyle daha da şiddetlenen ekonomik çöküş, hükümetin kurulmasını acil bir mesele haline getiriyor.

Mikati’nin hükümeti kurmakla görevlendirilmesi konusunda ufukta olumlu bir atmosfer mevcut.

Siyasi krizin devam etmesi, yarısından fazlası yoksulluk sınırının altında yaşayan Lübnanlıların acılarını her geçen gün derinleştiriyor. Ülke haftalardır yakıt krizine, ilaç sıkıntısına ve 22 saatlik elektrik kesintisine tanık oluyor. Kamu ve özel sektör, hizmetlerini güçlendirmek için destek talebiyle seslerini yükseltmeye başladı.


Editörün Seçimi

Multimedya