Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’da vaka oranı ilk kez 30 bini aştı

İran’da vaka oranı ilk kez 30 bini aştı

Salı, 27 Temmuz, 2021 - 08:00
Tahran halkı Delta varyantının hızla yayılmasından korkuyor (EPA)

Resmî rakamlara göre İran’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı günlük vaka oranı bir haftadan kısa bir süre içinde rekor sayıya ulaşarak ilk kez 30 bini aştı.

Kovid-19’dan en çok etkilenen Ortadoğu ülkesi İran'da Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saat içinde 322 kişinin salgın nedeniyle hayatını kaybettiği ve 31 bin 814 yeni vaka tespit edildiği belirtildi.

Böylece, ülkedeki toplam vaka sayısı 3 milyon 723 bin 246’ya ulaşırken koronavirüs kaynaklı can kaybı ise 89 bin 122’ye yükseldi. Yetkililer daha önce resmî rakamların gerçek vaka sayısının altında olduğunu kabul etmişti. Pazartesi günü açıklanan verilere göre, ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) günlük vaka sayısı salgının başlangıcından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

İran’da koronavirüs kaynaklı günlük vaka oranı bir haftadan kısa bir süre içinde ikinci kez rekor sayıya ulaştı. 20 Temmuz’da açıklanan bir önceki rekorda ise günlük 27 bin 444 vaka tespit edilmişti. 26 Temmuz’da açıklanan rekor vefat oranı ise 496’da kaldı.

Ülkedeki yeni rekor vaka oranı, başkent Tahran ve Elburz eyaletlerinde devlet daireleri ve bankaların Kovid-19 enfeksiyonlarındaki son artışı engellemek amacıyla bir hafta süreyle faaliyetlerinin durdurulmasının ardından yeniden açıldığı bir günde geldi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bu ayın başlarında, ülkede özellikle son derece bulaşıcı olan Delta varyantıyla bağlantılı “beşinci dalga” konusunda uyarıda bulunmuştu. Ayrıca Ruhani son dönemde ülkede koronavirüs yayılımını sınırlamak için önleyici tedbirlere olan bağlılığında bir düşüş olduğunu belirtti. Kovid-19 salgınının başlamasından bu yana, İranlı yetkililer, öncelikle ABD yaptırımlarının neden olduğu zor ekonomik koşullar nedeniyle, dünyanın birçok ülkesi tarafından kabul edilenler gibi kapsamlı kapatmalar uygulamadı.

İranlı yetkililer, özellikle aşıları elde etmek için gerekli mali transferleri yapmanın zorluğu nedeniyle, yaptırımların Kovid-19 karşıtı aşıların ithal edilme olasılığı üzerindeki etkisinden şikâyet ettiler. Şubat ayında başlatılan ulusal aşı kampanyası umulandan daha yavaş ilerlemeye devam ediyor. Yaklaşık 83 milyon nüfusa sahip İran’da 8,1 milyon kişi tek doz aşı alırken 2,4 milyon kişi tam doz aşı aldı.

İran Sağlık Bakanlığı, yüksek risk taşıyan 232 bölgenin kırmızı kategoride olduğunu, orta riskli olarak 117 bölgenin turuncu ile sınıflandırıldığını açıklarken düşük riskli 99 şehrin ise sarı kategoride olduğunu belirtti. 


Editörün Seçimi

Multimedya