Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Salih’ten, Libya’nın ‘en başa’ dönebileceği uyarısı

Salih’ten, Libya’nın ‘en başa’ dönebileceği uyarısı

Çarşamba, 28 Temmuz, 2021 - 09:15
Libya Başkanlık Konseyi Başkanı, Pazartesi akşamı Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ile bir araya geldi (Başkanlık Konseyi Ofisi)

Libya Temsilciler Meclisi (TM) Başkanı Akile Salih, 24 Aralık'ta yapılması planlanan parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelenmesi durumunda Libya'nın ‘en başa’ ve 2011 yılındaki kaos ortamına geri dönebileceği konusunda uyarıda bulundu. Salih, TM’nin 2 Ağustos’ta toplanacağını da duyurdu. Öte yandan Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, seçim sürecini, yaklaşan tüm fırsatları, ulusal uzlaşı projesini ve 5+5 Ortak Askeri Komite'nin çalışmalarını destekleme taahhüdünü bir kez daha dile getirdi.

Dün Reuters’a verdiği demeçte ülkenin daha fazla bölündüğünü görmek istemediğini söyleyen TM Başkanı Salih, ülkenin doğusunda yeni bir paralel hükümetin ortaya çıkma olasılığı konusunda uyararak “Seçimler ertelenirse en başa döneceğiz” dedi. Libya’ya yönelik dış müdahalenin ordunun birleşmesini zorlaştırdığını belirten Salih, halen ülkedeki yabancı güçler ve paralı askerler hakkında karar veren merciinin Başkanlık Konseyi olduğunu da sözlerine ekledi.

Abdulhamid Dibeybe liderliğindeki Ulusal Birlik Hükümeti’ni (UBH) devlet kurumlarını birleştirmemekle suçlayan Salih, UBH’nin ‘sadece Trablus’un hükümeti’ haline geldiğini öne sürerek UBH’den feshedilmiş önceki iki hükümetin yükümlülüklerini yerine getirmesini istedi. Hükümetin sunduğu 100 milyar dinarlık (22,15 milyar dolar) bütçeyi çok büyük bir meblağ olarak nitelendiren Salih, TM’de 80 milyar dinara kadar bir meblağın onaylanmasını beklediğini kaydetti. Salih, Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu’nun (UNSMIL) öncülük ettiği Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun (LSDF) 75 üyesinin bir araya gelmesine gerek olmadığını düşündüğünü ifade ederek, “Bizim bir anayasamız var. Ona sırtımızı dönüp vakit kaybetmemize gerek yok. Pazarlık yok” dedi.

Bu arada TM Sözcüsü Abdullah Bilhak dün yaptığı açıklamada, “TM, Dibeybe hükümeti için önerilen bütçe tasarısını tamamlamak, cumhurbaşkanlığı seçim yasalarını çıkarmak, seçim bölgelerinin dağılımını onaylamak ve Genel İstihbarat Teşkilatı başkanının aday gösterilmesiyle ilgili olarak Başkanlık Konseyine yanıt vermek için 2 Ağustos’ta ülkenin doğusundaki Tobruk kentindeki binasında toplanacak” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, Pazartesi akşamı Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Denis Sassou Nguesso ile bir araya geldi. Görüşmeye Libya Genel İstihbarat Servisi Başkanı Hüseyin Muhammed Halife el-Aib de katıldı. Menfi, görüşmede, Afrika Birliği'ni (AfB) Libya'daki barış ve ulusal uzlaşı çabalarına daha etkili bir şekilde destek vermeye ve komşu ülkelerin Libya krizini sona erdirme girişimlerinin sonuçlarını güçlendirmeye çağırdı. Menfi, çözüm bekleyen tüm sorunları çözmek için Birleşmiş Milletler (BM), uluslararası ortaklar ve AfB arasında koordinasyon kurulması gerektiğinin de altını çizdi.

Başkanlık Konseyi Ofisi tarafından dağıtılan yazılı açıklamaya göre Menfi ayrıca, AfB’yi ‘Libya'ya yardım eli uzatmaya, bölgeye ve genel olarak Afrika kıtasına yansıyacak güvenlik ve istikrarı sağlamaya’ çağırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya