Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE’den doktorlara 10 yıllık 'altın oturma izni'

BAE’den doktorlara 10 yıllık 'altın oturma izni'

Perşembe, 29 Temmuz, 2021 - 06:30

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) hükümeti dün (Çarşamba) ülkede ikamet eden tüm doktorlar ve aileleri için 10 yıllık ikamet hakkı sağlayan ‘altın oturma izni” alma imkanını duyurdu. Doktorların istikrarlarına katkıda bulunan ve dünyanın farklı ülkelerinden sağlık uzmanlığı ve becerilerini ülkeye çekmeye yardımcı olan bu adım, ülkedeki hizmetlerin verimliliğini artırma ve tıbbi bakım kalitesini dünyanın en iyisi yapma hedefine olumlu bir şekilde yansıyor.

Dün yayınlanan bilgilere göre, bu adım, Şeyh Muhammed bin Raşid el-Maktum tarafından, doktorların Kovid-19 pandemisi karşısında gösterdikleri çaba, fedakârlık, sorumluluk ruhu ile hükümetin, toplumun güvenliğini ve sağlığını korumak için gösterdiği çabalarına katkıda bulunarak sağladıkları önemli desteklerinin takdir edilmesi kapsamında geldi.

BAE hükümeti dün yaptığı açıklamada, konu ile ilgili devlet kurumlarından oluşan bir ekibin başvuruları almak için çalışacağını ve oturma izni almaya hak kazanan doktorların belirlenmesi için başvuruları değerlendireceği bildirildi.

Aynı zamanda, “altın oturma izni” başvurusunda bulunmak isteyen doktorların bizzat merkezlere giderek başvuruda bulunabilmeleri için ülkenin tüm emirliklerinde Federal Kimlik ve Vatandaşlık Kurumuna (ICA) bağlı 7 merkez tahsis edileceği belirtildi.

BAE hükümeti geçtiğimiz günlerde, BAE’de ve yurtdışında ikamet eden 100 bin programcıya altın oturma izni vermek için başlattığı ‘Programcılar için Ulusal Program’ çerçevesinde yapılan başvuruları almaya başladığını duyurmuştu.

BAE, yatırımcılar, girişimciler ve özel yetenekler de dahil olmak üzere belirli kategoriler için gerekli şartların sağlanması durumunda otomatik olarak yenilenen, 5 veya 10 yıllık uzun vadeli bir oturma vizesi sistemi uyguluyor.

Söz konusu sistem, BAE’de ikamet eden kişilere, yabancı gurbetçilere ve BAE’de çalışmak, yaşamak ve okumak isteyen kişilerin ailelerine, BAE’li bir kefil gerekmeksizin uzun süreli oturma izni almasına imkân sağlıyor.

BAE kabinesi Kasım ayında ülkedeki sakinlere altın oturma izni verilmesi konusunda büyük değişikliklerin kabul edildiğini, bunun tüm sektörlerde doktora diplomasına sahip olarak kişileri, doktorları, bilgisayar mühendislerini, elektronik, programlama, elektrik ve biyoteknoloji alanlarındaki mühendisleri ve ülkedeki üniversitelerde genel not ortalaması 3,8 veya daha yüksek olan öğrencileri kapsadığını duyurmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya