Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’dan Eğitim için Küresel Ortaklık Programı’na 3 milyon dolar destek

Suudi Arabistan’dan Eğitim için Küresel Ortaklık Programı’na 3 milyon dolar destek

Cuma, 30 Temmuz, 2021 - 14:00
Suudi Arabistan Eğitim Bakanı dün (Perşembe) Küresel Eğitim Zirvesi’nde Veliaht Prens Muhammed bin Selman adına bir konuşma yaptı. (SPA)

Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Muhammed bin Selman bin Abdulaziz, özellikle etkileri tüm dünyadaki birçok eğitim sistemi için halen büyük bir zorluk teşkil eden Kovid-19 salgını nedeniyle uluslararası girişimleri ve programları desteklemenin gerekliliğini vurguladı. Veliaht Prens, ciddi oranda ihtiyaç sahiplerine yüksek kalitede eğitim hizmeti sunmak için yararlanıcı ülkelerdeki eğitim sistemlerini desteklemenin öneminin altını çizdi.

Söz konusu açıklama, Suudi Arabistan Eğitim Bakanı Dr. Hamad Al Şeyh’in dün İngiltere’de düzenlenen “Eğitim için Küresel Ortaklık 2021-2025” Küresel Eğitim Zirvesi’nde Veliaht Prens adına yaptığı konuşma kapsamında geldi. Bakan, Suudi Arabistan’ın Eğitim İçin Küresel Ortaklık Programı 2025’i destekleme noktasında 3 milyon dolarlık bağışta bulunduğunu duyurdu.

Bakan, Veliaht Prens adına yapığı konuşmada organizasyona ve tüm ortaklarına, dünyadaki tüm çocuklara yüksek kalitede eğitim sağlamayı, adil ve kapsayıcı eğitime ulaşmayı iyileştirmeyi ve özellikle düşük gelirli ülkelerde eğitim ve dijital alandaki farkları kapatmayı ve her türlü eşitsizliği ele almayı amaçlayan büyük çabalarından dolayı övgüde bulundu.

Ayrıca söz konusu programın herkes için kaliteli, eşitlikçi ve kapsayıcı eğitimin garantisini veren ve yaşam boyu öğrenme fırsatının teşvik edilmesini öngören Birleşmiş Milletler (BM) 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin dördüncüsüyle uyumlu olduğunu vurguladı.

Suudi Arabistan Eğitim Bakanı Dr. Hamad Al Şeyh konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu asil amaca ancak uluslararası iş birliği ile, sınırlı kaynaklara sahip ülkelere yardım eli uzatılarak ulaşılabileceğinden dolayı eğitim ekonomisini geliştirecek uluslararası girişim ve programları desteklemeye yönelik çabalarının birleştirilmesi gerekmektedir.”

Bakan ayrıca, özellikle etkileri halen tüm dünyadaki birçok eğitim sistemi için büyük zorluk teşkil eden Kovid-19 salgını nedeniyle en çok ihtiyaç duyanlara yüksek kalitede eğitim hizmeti sunma noktasında, yararlanıcı ülkelerdeki eğitim sistemlerini desteklemenin önemine değindi.

Bakanın açıklamaları, Suudi Arabistan’ın yerel, bölgesel ve uluslararası düzeyde eğitime verdiği büyük önemi ortaya koydu. Bakan Krallığın eğitim dosyasına verdiği önemi konuyu 2020 G20 Zirvesi başkanlığında gündeme almasıyla kanıtladığını söyledi. Eğitimin Vizyon 2030’un önemli bir bileşeni olduğunu vurguladı. Aynı zamanda Vizyon 2030’un özellikle başta eğitim olmak üzere çeşitli hayati alanlarda projeleri ve girişimleri finanse ederek dünyanın birçok ülkesine destek sağlayan İslam Kalkınma Bankası (IDB), OPEC Fonu ve Afrika Kalkınma Bankası (Afdb) gibi bölgesel finans kuruluşlarının en büyük destekçisi olduğunu kaydetti.

Bakan, Veliaht Prens adına yaptığı konuşmada Suudi Arabistan’ın tüm dünya halkları için kalkınma, refah ve barışın sağlanması noktasında, her koşulda destek veren ülkeler arasında en ön saflarda yer alacağını bir kez daha vurguladı. 


Editörün Seçimi

Multimedya