Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD: Moskova bizi Rus çalışanları diplomatik temsilciliklerden kovmaya zorluyor

ABD: Moskova bizi Rus çalışanları diplomatik temsilciliklerden kovmaya zorluyor

Cumartesi, 31 Temmuz, 2021 - 12:15
ABD'nin Moskova Büyükelçiliği binası (AP)

ABD Dışişleri Bakanlığı dün (Cuma), Moskova'nın Rus çalışanları ABD’nin Rusya'daki diplomatik temsilciliklerinden kovmaya zorladığını belirterek, kovulmalarının Rusya’daki ABD diplomatik eylemlerini etkileyeceği konusunda uyardı.

Fransız haber ajansı AFP’de yer alan habere göre, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “Rusya hükümeti Ağustos ayından bu yana ABD'nin Rus veya üçüncü ülke personelini güvenlik hizmetlerimiz dışında çalıştırmasını, görevlendirmesini, kullanmasını veya atamasını engelliyor" dedi.

Blinken, sonuç olarak Moskova'daki ABD Büyükelçiliği ile Vladivostok ve Yekaterinburg kentlerindeki ABD konsolosluklarında çalışan 182 Rus çalışanı ve bir dizi taşeron işçisinin kovulacağını bildirdi.

ABD’li Bakan ayrıca, “Bu üzücü önlemlerin personelimizin güvenliği de dahil olmak üzere Rusya'daki ABD diplomatik temsilciliklerinin eylemleri ve ayrıca Rus hükümeti ile diplomatik alışverişlerimiz üzerinde önemli bir etkisi olacak" dedi.

Washington, Nisan ayında Moskova'yı ABD seçimlerine müdahale etmek ve siber saldırıların arkasında olmakla suçlayarak Rusya'ya bir dizi ek yaptırım uyguladı.

Bu çerçevede, 10 Rus diplomat ABD'den sınır dışı edildi ve ABD bankalarına Rus borçlarını satın alma konusunda kısıtlamalar getirildi. 

Rusya ise 10 ABD’li diplomatı sınır dışı ederek karşılık verdi ve Washington tarafından finanse edilen fonlara ve sivil toplum kuruluşlarına tehditler yöneltti. Ayrıca Joe Biden yönetiminin bazı üyelerinin topraklarına girmesini engelledi.

Bakan Blinken açıklamasında, "Rusya hü

kümetinin bizi hizmetlerimizi ve operasyonlarımızı azaltmaya zorlamasından dolayı üzgünüz. Ancak ABD, Rusya ile istikrarlı ve öngörülebilir bir ilişki sürdürme taahhüdünü yerine getirecektir" dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya