Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran, İsrail’in petrol tankerini hedef almakla ilgili ‘asılsız’ suçlamalarını kınadı

İran, İsrail’in petrol tankerini hedef almakla ilgili ‘asılsız’ suçlamalarını kınadı

Pazar, 1 Ağustos, 2021 - 13:15
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, İsrailli bir milyarder tarafından işletilen Mercer Street isimli petrol tankerine Umman açıklarında düzenlenen ve iki mürettebatın ölümüne yol açan saldırıyla ilgili İran’a yöneltilen ‘asılsız’ suçlamaları kınadıklarını bildirdi.

Hatibzade bugün düzenlediğin basın toplantısında bu tür doğrudan suçlamalarla ilk kez karşılaşmadıklarını söyleyerek, İran’ın yüksek çıkarları ve ulusal güvenliğini savunmaktan bir an bile tereddüt etmeyeceğini vurguladı.

İsrailli milyarder Eyal Ofer’e ait geminin işletmecisi Zodiac Maritime şirketi, geçtiğimiz Cuma günü biri Romanyalı, diğeri İngiliz iki mürettebatın saldırı sonucu öldüğünü duyurdu.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, saldırının ardından yaptığı açıklamada, ‘seyrüsefer özgürlüğünü baltalayan İran terörüne’ karşı uluslararası eylem çağrısında bulundu.

Lapid Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Washington, Londra ve Birleşmiş Milletler’deki diplomatik misyonlara, hükümet muhatapları ve ilgili delegasyonlarla New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde çalışma talimatı verdim. İran sadece İsrail’in sorunu değil, herkese zarar veren bir terör, yıkım ve istikrarsızlık kaynağıdır. Seyrüsefer özgürlüğünü de baltalayan İran terörü karşısında sessiz kalmamalıyız” ifadelerini kullandı.

İsmi açıklanmayan İsrailli kaynaklara atıfta bulunan New York Times, saldırının İran’a ait silahlı insansız hava araçları (SİHA) tarafından gerçekleştirildiğini öne sürdü.

Saldırıyı hiçbir taraf üstlenmedi, ancak deniz güvenliği konusunda uzmanlaşmış Londra merkezli Dryad Global şirketi, İran ve İsrail’e atıfta bulunarak ‘iki karşıt güç arasında gizlice yürütülen savaştaki yeni misillemelere’ dikkat çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya