Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir, Sahel ve Sahra Altı ülkelerinde terörizmin artmasından korkuyor

Cezayir, Sahel ve Sahra Altı ülkelerinde terörizmin artmasından korkuyor

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun, bugün önemli dosyaların ele alınacağı kabine toplantısına başkanlık edecek
Pazar, 22 Ağustos, 2021 - 08:45
Cezayirli yetkililer, yabancı tarafları Kabiliye bölgesinde yangın çıkarmakla suçlayarak olayı bölgenin birliğini hedef alan terör saldırılarından biri olarak nitelediler (Reuters)

Cezayir, son haftalarda ve günlerde, bazı Sahel bölgesi ve Sahra Altı Afrika ülkelerinde meydana gelen ciddi terör saldırılarının yeniden başlaması ve artmasının kendisi için ‘ciddi bir endişe kaynağı’ olduğunu açıkladı.

Cezayir Dışişleri Bakanlığı’ndan Cuma günü yapılan açıklamada, “Sivil halkı hedef alan bu terör eylemleri, insanlığa karşı suç niteliği taşımakta ve Afrika kıtasının güvenliği ile uluslararası barış ve güvenlik açısından rahatsız edici bir tehdit oluşturuyor” ifadeleri yer aldı. Açıklamada, Cezayir’in ‘kardeş ülke Nijer halkını hedef alan terör saldırılarının ardından, kardeş ülkeler Burkina Faso ve Mali halklarına büyük kayıplar verdiren terör saldırılarının şiddetle kınandığını’ vurgulandı.

Bakanlık açıklamasında, Afrika Birliği ( AfB) Terörizm Çalışma ve Araştırma Merkezi ve Afrika Polis İşbirliği Teşkilatı (AFRIPOL) bünyesindeki Kıta Güvenliğini Güçlendirme Yapıları’na ev sahipliği yapan Cezayir'in AfB Terörle Mücadele Koordinatörü olarak görevi çerçevesinde, “Bu belaya yönelik bölgesel tepkiyi daha da etkinleştirmek ve geliştirmek için toplu seferberliğin güçlendirilmesi çağrısında bulunuyor” dedi. Açıklamada, AfB'nin, kıta genelinde yaşamı ve insan onurunu korumak için iş birliğini ve karşılıklı desteği yoğunlaştırma çabalarını acilen teşvik etmesi gerektiğinin altı çizildi.

Cezayir Genelkurmay Başkanı Korgeneral Said Şangariha, Perşembe günü, Cezayir ordusunun ülkeyi hedef alan ‘kapsamlı ve entegre çok sütunlu komployu engelleme’ konusundaki kararlılığını vurgulayarak ordu mensuplarını Cezayir'e karşı yapılan tüm alçakça planları engellemek için daha fazla ihtiyatlı davranmaya çağırdı.

Korgeneral Şangariha, Konstantin şehrindeki çifte saldırıların ve Summam Konferansı'nın yıl dönümü arifesinde yayınladığı mesajda,  “Son dönemde ülkenin çeşitli bölgelerinde çıkan yangınlar, arka planı ve boyutlarıyla erken fark ettiğimiz, her zaman uyardığımız bu kapsamlı ve entegre komplonun küçük bir örneğidir” dedi.

Cezayir Genelkurmay Başkanı mesajını şöyle sürdürdü:

“Ne kadar çaba ve fedakarlık gerektirse de bu komployu engellemeye kararlıyız. Bu zorluk sırasında dayanışma ve bir olmanın en güzel görüntülerini sunan, fitne ve bölünmeyi savunanların zehirli söylemlerine asla kapılmayan gururlu insanlarımız bize bu konuda güç veriyor. Dünün ve bugünün düşmanları Cezayir halkının cesur duruşuna ve koşulsuz olarak dünyanın her yerindeki haklı davaların yanında yer almasına misilleme olarak ülkemizin birliğini hedef alıyor.”

Korgeneral Şangariha, ordu mensuplarını, ‘terör tamamen ortadan kaldırılıncaya ve kökleri Cezayir topraklarından sökülünceye kadar özveri ve samimiyetle mücadele çabalarını sürdürmeye’ çağırdı.

Öte yandan Cezayir Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı, Silahlı Kuvvetler Baş Komutanı ve Milli Savunma Bakanı Abdulmecid Tebbun, bugün hayati öneme sahip sorunların ve dosyaların ele alınacağı bir kabine toplantısına başkanlık edecek.

Açıklamada, toplantıda sosyal güvenlik, ilaç endüstrisi, görsel-işitsel medya ve kültür alanının yanı sıra içişleri ve yerel yönetimler, adalet, finans, işgücü ve istihdam sektörleriyle ilgili çok sayıda dosyanın masaya yatırılacağı belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya