Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya Temsilciler Meclisi, UBH’nin kaderini belirleyecek karar oturumunu erteledi

Libya Temsilciler Meclisi, UBH’nin kaderini belirleyecek karar oturumunu erteledi

Salı, 21 Eylül, 2021 - 10:45
Libya Temsilciler Meclisi dün Tobruk'ta toplandı. (TM)

Libya Temsilciler Meclisi (TM) dün, Abdulhamid Dibeybe liderliğindeki Ulusal Birlik Hükümeti’nin kaderini belirlemesi beklenen kararı bir kez daha erteledi. Karar oturumunun bugüne ertelendiği duyuruldu.

Başbakan Dibeybe TM’nin dün, ülkenin doğusundaki Tobruk şehrindeki binasında düzenlenen, UBH’nin geleceğiyle ilgili oturumda açıklamalarda bulundu. Dibeybe açıklamada, Libya Merkez Bankası Başkanı Sıddık el-Kebir’in dün başkent Trablus'taki bir toplantıda kendisine tüm Libya şehirlerindeki tüm bankalara likidite sağlanması sürecinin sorunsuz şekilde ilerlediğini aktardığını belirtti.

Dibeybe, bütçe kalemlerinin uygulanmasında hükümet ile Merkez Bankası arasındaki koordinasyonu da görüştüklerini kaydetti.

Diğer yandan bazı milletvekilleri TM’de kapalı olarak düzenlenen bir oturumda Dibeybe hükümetinden güvenoyunun geri çekilmesi oylamasının yapılmasına karşı çıktılar. Meclis Başkanı Akile Salih, 45 milletvekilinin hükümetin çalışmalarının sorgulanması ve Başbakan Dibeybe ile bakanlarını performanslarından sorumlu tutmak için bir komite kurulması karşılığında hükümetten güvenoyunun geri çekilmesi talebini görüşmek üzere yapılan oturuma başkanlık etti.

Tartışmaların sürdüğü Libya siyaset sahnesinde Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, Bingazi'nin güneyinde Libya Ulusal Ordusu’na (LUO) ait iki helikopterin çarpışarak düşmeleri sonucu ölen iki LUO üyesine yönelik taziye mesajı yayınlaması dikkat çekici olarak nitelendi. Menfi’nin söz konusu mesajla üstü kapalı olarak LUO lideri Mareşal Halife Hafter’le yakınlaşma yönünde adımı attığı değerlendirmeleri yapıldı.


Libya Ulusal Petrol Şirketi’nden çağrı

Gerek siyasi gerekse kamuoyunda önemli bir tartışma konusu olan petrole ilişkin de yeni gelişmeler yaşandı. Libya Ulusal Petrol Şirketi (NOC), Petrol Bakanlığı'nı anlaşmazlıkları bir kenara bırakmak ve NOC’a petrol sektörü için gerekli bütçeleri sağlamada yardımcı olmak için inisiyatif almaya çağırdı. NOC tarafından yapılan açıklamada, ‘şirketin geçmişin üzerine sünger çekerek kamu yararı için bakanlıkla birlikte çalışmaya hazır olduğu’ belirtildi. NOC’tan yapılan açıklamada ayrıca Başbakan'ın geçtiğimiz günlerde başkent Trablus'ta düzenlediği bir toplantının ardından, Petrol Bakanı'nın NOC Başkanı Mustafa Sanallah’ı görevden alma kararını geri çekmesinden duyduğu memnuniyet vurgulandı.


Editörün Seçimi

Multimedya