Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak Başbakanı Kazımi yalan seçim vaatlerine karşı uyardı

Irak Başbakanı Kazımi yalan seçim vaatlerine karşı uyardı

BM Irak Özel Temsilcisi seçimlere etkin katılım çağrısında bulundu.
Pazar, 26 Eylül, 2021 - 12:15
Fotoğraf: Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi (AP)

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, ülkede erken seçimlerin yapılacağı 10 Ekim tarihi yaklaştıkça vatandaşları, seçmenden oy almak amacıyla yalan seçim vaatlerinde bulunan siyasetçilere karşı uyarmaya devam ediyor.

Kazımi’nin geçtiğimiz günlerde bu yöndeki uyarısını birçok vesileyle tekrarlaması, ülkedeki yürütme otoritesinin başındaki ismin uzun yıllardır seçim sürecini kuşatan tehlikelerin ve etkili siyasi partilerin çoğunun seçmenden oy almak için başvurduğu ‘hileli yolların’ boyutlarının farkında olduğunu gösteriyor.

Kazımi çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Hayali kamu atamaları veya arazi dağıtımı gibi yalan vaatler karşılığında oy satın alma girişimlerine karşı uyarıyorum. Bu tür girişimlere inanmayın. Vatandaşın yalan iddialarla kandırılmasını tamamen reddediyoruz. Bu iddialar tarafımızca izlenecek” dedi.

Kazımi cuma günü de Twitter hesabından paylaştığı mesajda vatandaşa seslenerek, “Haksız bir şekilde bürokrasi basamaklarını hızlıca tırmanmaya çalışanların atama yapma ve arazi dağıtımı gibi hayali vaatlerde bulunan ve oy satın alanlara inanmayın. Tehdit edenlere ve ortalığı karıştıranlara kulak asmayın. Onları özgür ve şeffaf seçimlerde oylarınızla uzaklaştırın” ifadelerini kullandı.

Kazımi’nin, adayların kamuya atama gerçekleştirme veya arazi dağıtma gibi vaatlerine karşı tekrar tekrar uyarması dikkati çekti. Bu uyarılar, birçok adayın yoksul halk kesimlerin içinde bulunduğu durumdan faydalanarak yalan vaatlere başvurmasının ardından geldi. Ancak sahadaki gerçeklik ise son yıllarda yoksul kesimlerin bu tür vaatlere aldırış etmediklerine işaret ediyor.

Arazi dağıtma vaadi daha çok Nuri el-Maliki’nin liderliğindeki Kanun Devleti Koalisyonu ile anılıyor. Nitekim bu vaat en çok 2014 seçim döneminde kullanıldı. O dönem Maliki başbakanlık görevini yürütüyordu. Çoğu Iraklının hatırladığı üzere o dönem yayılan bir videoda Kanun Devleti Koalisyonu’ndan aday olan Hakim Mahmud el-Hasan’ın seçmenlere milletvekili olmak şartıyla takdir edilen arazi bedeli karşılığında bono dağıtıyordu. Hasan milletvekili seçildikten sonra dağıttığı bonoların sahte olduğu ortaya çıktı. Ne var ki Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği Hasan’a karşı harekete geçmemişti. Seçim Komiserliği bu ayın ortasında ise “seçim kartı satın almak” suçlamasıyla hakkında adli dava açılması sebebiyle Eşvak Fahd Ubud el-Gariri’nin adaylığını düşürdü.

Seçim Komiserliği salı günü “seçim talimatnamelerindeki kurallara aykırı davrandıkları” gerekçesiyle iki kişinin daha adaylığını düşürdü. Komiserlik talimatnamelere aykırı 100 durum tespit ettiğini ve bunlarla ilgili işlem başlattığını aktardı.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis Plasschaert, Iraklı vatandaşlara seçim fırsatını değerlendirme ve seçim sandığına gitme çağrısı yaptı. Plasschaert dün Iraklılara seslendiği kısa açıklamasında, erken seçimlerin Ekim 2019 protestolarının en önemli taleplerinden biri olduğuna dikkat çekti.

Plasschaert, açıklamasında şunları kaydetti:

“Ekim 2019’da birçok Iraklı sokağa indi ve ekonomik, sosyal ve siyasi fırsatların olmamasına karşı protesto yaptılar. Vatandaşlarının haklarını koruyan ve herkese fırsat sunan bir ülkede yaşama yönündeki açık isteklerini dile getirdiler. Aradan geçen 2 yılın ardından temel taleplerinden biri gerçekleşiyor o da 10 Ekim 2021’de yapılması beklenen erken seçimlerdir. Seçim sandığında sesinizi duyurabileceğiniz fırsatınızı olacak. Bu seçimler Iraklılara aittir ve onu Iraklılar yönetecek. BM daime her adımda ortak olarak kalmaya devam edecek. Bu, sizin ülkeniz, sizin geleceğiniz ve sizin oyunuz. Fırsatı değerlendirin.”


Editörün Seçimi

Multimedya