Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’da YouTuberlar başta olmak üzere sanal ortamda para kazananlara getirilen verdi tartışma yarattı

Mısır’da YouTuberlar başta olmak üzere sanal ortamda para kazananlara getirilen verdi tartışma yarattı

Pazartesi, 27 Eylül, 2021 - 09:15

Mısır hükümeti, internette içerik üreten kişilerin vergiye tabi tutulması gerektiğine karar verdi. İçerik üreticilerinin yıllık gelirleri 500 bin Mısır lirasını (yaklaşık 32 bin dolar) aşması durumunda vergi vermeleri hakkında alınan karar sosyal medyada tartışmalara neden oldu.

Mısır Vergi Dairesi, blog yazarları ve Youtube’da hesabı olan kişilerin vergi ödemesi gerektiği ve bunun için kurumla iletişime geçmesi gerektiği çağrısında bulundu.

Yapılan açıklamada “Kişiler, Vergi Dairesi’nde kayıt açtıkları tarihten itibaren 12 ay içinde gelirleri 500 bin Mısır lirasına ulaştığı taktirde vergi vereceklerdir” denildi.

Mısır’daki bloggerler ve sosyal medyada binlerce takipçisi olan kişiler vergi ödemiyor.

Mısır İletişim Bakanlığı’nın son açıklamasına göre 100 milyondan fazla bir nüfusa sahip en kalabalık Arap ülkesi olan Mısır’da yaklaşık 60 milyon kişi internet kullanıyor.

Uluslararası Datareportal sitesi, geçtiğimiz Ocak ayından bu yana Mısır’da yaklaşık 49 milyon kişinin sosyal medya platformlarını etkin bir biçimde kullandığını açıkladı.

Mısır Vergi Dairesi Müdürü Muhammed el-Ceyyar Pazar günü yaptığı açıklamada “Ülkemizde gelir elde eden herkes, ne iş yaptığı fark etmeksizin vergi ödemelidir” dedi.

El-Ceyyar, video sitesi Youtube’da faaliyet gösteren dünyaca ünlü kişilerden, elektronik ticaret üzerinden para kazanan ve blog sahiplerinden örnekler verdi.

El-Ceyyar, hükümetin aldığı kararı uygulayacağı kişilerin belirlenmesinde Facebook ve Youtube gibi uluslararası şirketler ile iletişim kuracağını belirterek “İnternet üzerindeki birçok kişi vergi dosyası olmadan gelir sağlıyor” dedi.

Alınan karar sosyal medya kullanıcılarının tepkisine neden oldu. Bir kullanıcı Twitter’da “İçerik oluşturan bu insanlar iyi bir şey yapmak için imkansıza yatırım yapıyor. Devletimiz onları desteklemek yerine onları ülkeyi terk etmeye zorluyor” dedi.

Bir başka kullanıcı Mısır’da kullanılan internetin hızından bahsederek “Hükümet, YouTuberlardan ve içerik üreticilerinden vergi alacaksa internetin kalitesini arttırmalı ve sınırlı paketi iptal etmeli” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya