Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır ve Hollanda, düzensiz göçe karşı mücadelede işbirliğini artıracak

Mısır ve Hollanda, düzensiz göçe karşı mücadelede işbirliğini artıracak

Salı, 28 Eylül, 2021 - 13:00
Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Hollanda Göçmenlik Bakanı dün Kahire'de bir araya geldi (Mısır Dışişleri Bakanlığı)

Mısır ve Hollanda'dan yetkililer düzensiz göç konusunda işbirliği mekanizmalarını güçlendirmek için dün Kahire'de bir görüşme gerçekleştirdiler. Taraflar, Mısır'ın teknik ve mesleki becerilerinin geliştirilmesi ve Mısır'da iş fırsatları yaratmak için ortak bir merkez kurulmasını içeren karşılıklı bir niyet beyanı imzaladı.

Mısır'ın Avrupa İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Badr Abdel-Atiy ve Hollanda Göçmenlik Bakanı Ankie Broekers başkanlık ettiği toplantı, Mısır'daki Yasadışı Göç ve İnsan Ticareti ile Mücadele ve Önleme Ulusal Koordinasyon Komitesi Başkanı Büyükelçi Naela (Nayla) Gabr ve çeşitli bakanlıklardan çok sayıda temsilcinin katılımıyla Mısır Dışişleri Bakanlığı yerleşkesinde gerçekleştirildi. Mısır'dan yapılan açıklamaya göre, taraflar arası istişareler sırasında iki ülke arasındaki seçkin ilişkileri, özellikle düzensiz göç alanında olmak üzere çeşitli alanlarda bağlarını güçlendirmenin yolları gözden geçirildi.

Mısır'ın Avrupa İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı, göç ve düzensiz göç konusundaki bu istişarelerin yapılmasının, Mısır'ın bu alandaki güçlü duruş ve çabaları ile uluslararası çabalara niteliksel bir katkı sağlamak için Avrupa ülkeleriyle işbirliği yapma konusundaki istekliliği çerçevesinde gerçekleştiğini vurguladı.

Mısır'ın düzensiz göçle mücadele alanındaki büyük çabaları ve başarıları, özellikle de Mısır'ın 6 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapmasına rağmen Eylül 2016'dan bu yana Mısır kıyılarından hiçbir yasadışı göçmen teknesinin denize açılmamış olmasına atıfta bulundu. Öte yandan, Mısır'ın Hollanda da dahil olmak üzere Avrupa işgücü piyasalarındaki ihtiyaçlarını karşılamak için vasıflı ve eğitimli işgücü sağlamaya hazır olduğunu vurguladı.

Dr. Abdel-Atiy ayrıca, vatandaşlarını düzensiz göç ve insan kaçakçılığının tehlikelerinden korumak için Mısır devlet kurumlarının konuyla ilgili alakasına ve etkin işbirliğine dikkat çekerek, sosyal konuları ele alan kapsamlı bir yaklaşımla iki taraf arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Bu olumsuz fenomene karşı koymak ve iş fırsatlarının yaratılmasına ve Mısır'a daha fazla yabancı yatırım akışına izin vermek için Mısır'ın etkinlik alanındaki çabalarını desteklenmesinin yanı sıra, mevcut düzenli göçmenlik fırsatları hakkında farkındalık programları ve ortak eğitim programları aracılığıyla teknik destek sağlanmasının desteklendiğini söyledi.

Hollanda Göçmenlik Bakanı, Mısır'ın bu dosyadaki olağanüstü çabalarını överek, Hollanda'nın, Mısır'ın düzensiz göç olgusuyla mücadele etme ve bu olgunun çeşitli boyutlarını ele alma çabalarını ve çabalarını desteklemek için Mısır ile işbirliği çerçevelerini geliştirmeye ve güçlendirmeye olan ilgisine ve ülkesinin, iş fırsatları yaratmak, iki taraf arasında eğitim ve rehabilitasyon programları düzenlemek ve ayrıca gençlerin iş bulma şanslarını artırmak için teknik ve mesleki eğitim alanında işbirliğini güçlendirmeye yönelik isteklerini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya