Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kuzey Kore lideri ABD’nin diyalog teklifini reddetti

Kuzey Kore lideri ABD’nin diyalog teklifini reddetti

Perşembe, 30 Eylül, 2021 - 14:45
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un (DPA)

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ABD’nin diyalog teklifini ‘aldatmaca’ olarak nitelendirerek, ABD Başkanı Joe Biden yönetimini, ülkesine karşı düşmanca politikalar izlemekle suçladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jaline Porter, ABD’nin Kuzey Koreli yetkililerle ön koşulsuz görüşmeye hazır olduğunu söyleyerek, “Kuzey Kore’nin teklifimize olumlu yanıt vermesini umuyoruz” diye konuşmuştu.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’ya göre Kim, Yüksek Halk Meclisi’nde yaptığı konuşmada, ABD’nin diyalog teklifinin bir ‘aldatmaca’ ve düşmanca eylemlerini uluslararası toplumdan saklama girişimi olarak değerlendirdi.

Kim Jong-un, “Yeni ABD yönetimi görevlerini üstlendiğinden beri, ABD’nin bize yönelik askeri tehdidi ve düşmanca politikası hiç değişmedi, aksine daha da aldatıcı hale geldi” dedi.

Washington ve Pyongyang arasındaki görüşmeler, eski ABD Başkanı Donald Trump ve Kim Jong-un arasında 2019’da Hanoi’de yapılan zirvenin başarısız olmasından bu yana donduruldu.

Biden yönetimi, Kore Yarımadası’nı nükleer silahlardan arındırma çabalarının bir parçası olarak, Kuzey Koreli yetkililerle her yerde, her zaman ve ön koşul olmaksızın görüşmeye hazır olduklarını defalarca dile getirdi.

Öte yandan, Kuzey Kore, Salı günü Hwasong-8 adı verilen yeni bir hipersonik füze denemesini başarıyla gerçekleştirdiğini duyurdu.

Pyongyang’ın nükleer silah ve balistik füze geliştirme programları Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararları ile yasaklandı ve sonuç olarak birden fazla uluslararası yaptırıma tabi.

ABD, Kuzey Kore’nin hipersonik füze denemesini kınadı.

Diplomatik kaynaklar, Kuzey Kore’nin dün yeni bir hipersonik füze denemesini başarıyla gerçekleştirdiğini duyurmasının ardından, ABD, Fransa ve İngiltere’nin talebi üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) bugün Kuzey Kore konusunda acil bir toplantı yapmak üzere toplanacağını bildirdi.

Kuzey Kore, kendisini olası bir ABD işgaline karşı savunmak için ihtiyaç duyduğu cephanelikten vazgeçmeye istekli değil.

Seul merkezli Kore Ulusal Birleşme Enstitüsü’nden Hong Min, “Kim’in konuşması, Washington rotasını değiştirmediği takdirde Pyongyang’ın yeteneklerini geliştirmeye devam edeceğini gösteriyor” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya