Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan Başbakanı Mikati: ‘Suudi Arabistan benim siyasi ve dini kıblem… Kapılarını kapatmadı’

Lübnan Başbakanı Mikati: ‘Suudi Arabistan benim siyasi ve dini kıblem… Kapılarını kapatmadı’

Cumartesi, 9 Ekim, 2021 - 10:15
Patrik Rai, 8 Ekim’de Başbakan Necib Mikati’yi kabul etti (Dalati ve Nahra)

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Suudi Arabistan’ın ‘siyasi ve dini kıblesi’ olduğunu ve bu nedenle kapılarını hiçbir şekilde kapatmadığını ifade ederken, “Beş vakit namazımı kılarken Suudi Arabistan’daki kıbleye yöneliyorum” dedi.

Mikati, Lübnan Katolik Doğu Kilisesi Maruni Patriği Beşara Butros er-Rai ile Bkerki’de bir araya gelerek, kendisine hükümetin çalışmalarının ilerleyişi hakkında bilgi verdi. Patrikhaneden açıklamada bulunan Mikati, görüşme atmosferinin iyi olduğunu söyleyerek, Rai’ye ‘Lübnan’ın ekonomik rolüne geri dönme yolunda işlerin devam edeceğine’ dair güvence verdiğini belirtti. Lübnan Başbakanı, “Toplumsal meseleye değindik. Patrik, başta çiftçilerin sorunları ve bunların nasıl ele alınacağı olmak üzere toplumsal ve yaşamsal endişelerini dile getirdi” dedi.

Lübnanlıların içinde yaşadığı kötü koşullar ortasında Necib Mikati, “İnsanların dertlerine ortak oluyoruz. Bu büyük endişeleri biliyorum” dedi. Mikati, sözlerinin devamında ise “Çabalıyoruz, ama açıkçası göz görüyor ve el kısa. Birçok sorunumuz var ve bunları yavaş yavaş çözmeye çalışıyoruz” açıklamasında bulundu. Enerji Bakanı’nın Perşembe gecesi elektriğin birçok bölgede kesilmesinin ardından aldığı hızlı tedbirlere de değinen Mikati, istasyonları dolaştığını ve tüm ihlallerin peşinde olduklarını vurguladı.

Lübnan Başbakanı, Beyrut Limanı’ndaki patlamayla ilgili olarak Yargıç Tarık el-Bitar’ın aldığı tehdide dair, hiçbir şeyin kesin olmadığını söylerken, “Bu konuyu soruşturduk. Hiçbir şey kesin değil. Olup bitenlerle ilgili soruşturmayı Adalet Bakanı yürütüyor. Yargıç Bitar’a güvenlik ve koruma sağlamak için gerekli önlemleri aldım. Ancak popülizm, hukuk ve anayasa arasında ayrım yapmamız gerektiğini söylüyorum. Popülizmden uzak, yavaş hareket etmeliyiz çünkü gerçeğe ulaşmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Mikati’nin Rai’ye yönelik ziyareti, ‘başta Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakereler öncesindeki görüşmeler, yaklaşan parlamento seçimlerine hazırlık, elektrik kesintisi meselesinin ele alınması ve Lübnan lirasının dolar karşısında kontrol edilmesi’ olmak üzere hükümetin üzerinde çalıştığı konular çerçevesinde gelişti.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Saade eş-Şami, IMF ile müzakerelerden sorumlu Bakanlar Komitesi’nin çalışmalarına ve bu amaçla devam eden hazırlıklara ilişkin olarak Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a bilgi verdi. Şami, komitenin oluşturulmasından sonra bir dizi hazırlık toplantısı yapıldığını açıklarken, ‘Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Komite üyelerinin isteğine göre, IMF ile müzakerelere başlamak için çalışmaların hızla tamamlanacağına’ dair umudunu dile getirdi.

Aynı şekilde İçişleri ve Belediyeler Bakanı Bessam Mevlevi, Patrik Rai ile yaptığı görüşmenin ardından, “Seçimler zamanında yapılacak, adil ve şeffaf olacak ve seçimler için denetleme organı atanacak” dedi. Mevlevi, “Gecikme, benden kaynaklı değil. Seçimlerin tam ve kesin başarısını sağlayacağım” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya