Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran, Viyana’daki nükleer anlaşma müzakerelerine devam etme kararı aldı

İran, Viyana’daki nükleer anlaşma müzakerelerine devam etme kararı aldı

Cumartesi, 9 Ekim, 2021 - 12:15
İran’ın güneyindeki Buşehr Nükleer Reaktörü (EPA)

İran, dünya güçleri ile Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nı (JCPOA) canlandırmaya yönelik Viyana’da müzakerelere devam etmeye  karar verdi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade bugün (Cumartesi) France 24’e verdiği röportajda, İran Dışişleri Bakanlığı’nın nükleer müzakerelerin yeniden gözden geçirilmesinde iki aşama olduğunu, ilkinin bittiğini ve Viyana’da 1+4 grubu ülkeleri ile görüşmelerin devam edilmesi kararı ile sonuçlandığını, diğerinin ise yakın gelecekte sonuçlanacağını belirtti.

İran resmi haber ajansı IRNA’nın aktardığı göre, Hatibzade önceki müzakerelerin yeniden gözden geçirilmesi süreci biter bitmez müzakerelerin başlayacağını belirtti. Hatibzade yeni hükümetin, bu müzakerelerin ayrıntılarını ve sonuçlarının ele alınması için daha önce düzenlenen 6 tur müzakereyi yeniden gözden geçirdiğini ve bir sonuca varır varmaz yeni bir müzakere turu başlatmak için bir tarih belirleyeceğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hatibzade “Bu müzakerelerde pek çok ayrıntı bulunuyor, yine de yeni bir müzakere turu başlatmak üzere belirlenecek tarihin, ABD heyetinin Viyana’daki müzakerelere geri dönmek için ihtiyaç duyacağından daha kısa olacağını düşünüyorum” dedi.

İran ile 1+4 grubu (İngiltere, Almanya, Rusya, Çin ve Fransa) arasında nükleer anlaşmayı canlandırmak üzere Nisan ayında Viyana’da müzakereler başlatılmış sonrasında Haziran ayında yapılan seçimlerle İbrahim Reisi’nin yeni cumhurbaşkanı olmasıyla müzakereler askıya alınmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya