Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan yardım tırları Yemen’e ulaştı

Suudi Arabistan yardım tırları Yemen’e ulaştı

Bin 471 tonun üzerinde yardım taşıyan 80 tır sınır kapısından geçti.
Cumartesi, 9 Ekim, 2021 - 11:15
El-Vedia Sınır Kapısı’ndan geçen, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi'nin (KSRelief) logosunu taşıyan yardım tırları. (SPA)

Suudi Arabistan, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) aracılığıyla, Yemenlilerin maruz kaldığı acıları hafifletme çabalarına devam ediyor. Terörist Husilerin kontrolü altındaki bölgeler de dahil olmak üzere ayrım gözetmeksizin tüm Yemen vilayetlerine yardım dağıtıyor.

2021'in üçüncü çeyreğinde KSRelief tarafından sağlanan bin 471 ton ve 776 kg ağırlığındaki çeşitli insani yardımları taşıyan 80 tır, Suudi Arabistan ile Yemen arasındaki el-Vedia Sınır Kapısı’nı geçti. Tırlar, 32'si 715 ton 839 kg gıda yardımı, 4’ü 21 ton 232 kg tıbbi yardımı, 11 ton barınak yardımı ve 722 ton 930 kg hurma taşıyor. Söz konusu yardımlar, Yemen’in Aden, el-Mahra, Hadramut, Sa'dah, Hacca, Marib, Şabva, ed-Dali, el-Beyda, Abyan, Lahic vilayetlerine gönderildi.

Marib ilindeki Protez ve Rehabilitasyon Merkezi'nin işletilmesi projesi, KSRelief ‘nin desteğiyle Eylül 2021'de kardeş Yemen halkından uzuvlarını kaybeden 510 kişiye çeşitli tıbbi hizmetler sağladı.

Proje süresince 268 hastaya protez sağlandı. Rehabilitasyonu yapılarak protez uzuvların teslimatı, ölçümü ve bakımı da dahil bin 13 başlıkta hizmet verildi. Fizyoterapi seanslarından uzman konsültasyonlarına kadar 242 hastaya fizyoterapi hizmetleri de sağlandı.

KSRelief ayrıca Aden, Lahic, Taiz, el-Hudeyde, Hadramat, Hacca, Marib vilayetlerinde 5 yaş altı çocuklar, gebe ve emziren anneler için beslenme projesini uygulamayı sürdürdü. 23-29 Eylül tarihleri arasında 4 bin 430 çocuk tarandı. Ciddi şekilde yetersiz beslenen 333 kişiye ek olarak 463 orta derecede yetersiz beslenme vakası tedavi edildi. 776 çocuğa yetersiz beslenmeyi önlemek için sağlık hizmeti sağlandı.

Devamında da 2 bin 570 gebe ve emziren annenin taraması yapılırken 587 vakaya tedavi hizmeti verildi. 2 bin 153’ü Çocuk Hastalıkları Entegre Yönetimi (IMCI) hizmeti aldı. 10 bin 323’ü inceleme sosyal yardım faaliyetlerinden, bin 482'si de danışma köşesinden yararlandı.

KSRelief, Aden ve Marib eyaletlerinde yerinden edilen ailelere yönelik giysi dağıtım projesini uygulamaya devam etti.

Dün, 1992 yılında yerinden edilmiş Aden ve Marib illerinin el-Vadi ve el-Barika ilçelerindeki kamplarda kalan, kız ve kadınlara yardım amacıyla 5 bin 368 parça giysi dağıtıldı. Bu faaliyetler Merkez tarafından, Krallığın Yemen halkına sunduğu insani yardımlar kapsamında yürütüldü.


Editörün Seçimi

Multimedya