Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Ressa, Facebook’u demokrasi için bir tehdit olarak nitelendirdi

Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Ressa, Facebook’u demokrasi için bir tehdit olarak nitelendirdi

Cumartesi, 9 Ekim, 2021 - 14:45
Filipinler merkezli Rappler News’in direktörü ve 2021 Nobel Barış Ödülü sahibi Maria Ressa (AP)

2021 Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Filipinli gazeteci Maria Ressa, yeni şöhretini sosyal paylaşım sitesi Facebook’u demokrasi için bir tehdit olarak nitelendirerek eleştiride bulunmak için kullandı. Ressa Facebook’un nefret söylemlerini ve yanlış bilgileri engellemediğini, platformun gerçeklere karşı önyargılı olduğunu söyledi.

Filipin merkezli haber sitesi Rappler’in yöneticisi olan Ressa, Nobel’i kazandığının açıklanmasının ardından Reuters’a verdiği bir röportajda, Facebook algoritmalarının öfke ve nefretle karışık yalanları yaymaya öncelik verdiğini söyledi.

Ressa’nın bu açıklamaları, geçtiğimiz günlerde Facebook şirketinin eski bir çalışanının muhbirlik yaparak şirketi, nefret söylemi ve yanlış bilginin yayılmasıyla mücadele yerine kazanacağı kâra öncelik vermekle itham etmesinin ardından Facebook’un yüzleştiği halihazırdaki baskıya eklendi.

Facebook ise iddiaları reddediyor.

Filipinler’deki bir Facebook temsilcisi, Ressa’nın açıklamalarına yanıt vermedi.

Ressa, Facebook’un dünyadaki en büyük haber dağıtımcılarından biri haline geldiğini, ancak “gerçeklere ve gazeteciliğe karşı önyargılı olduğunu” söyledi.

Nobel ödüllü gazeteci, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin destekçileri tarafından sosyal medyada geniş çaplı bir nefret kampanyalarının hedefi olmuştu. Ressa, söz konusu kişilerin Rappler haber sitesinin itibarını zedelemeyi amaçladıklarını belirmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya