Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Microsoft: İran bağlantılı hackerlar ABD ve İsrail ile çalışan savunma şirketlerini hedef aldı

Microsoft: İran bağlantılı hackerlar ABD ve İsrail ile çalışan savunma şirketlerini hedef aldı

Salı, 12 Ekim, 2021 - 16:45
Microsoft logosu (Reuters)

Microsoft, İran’a bağlı şüphelenilen hackerların İsrail, ABD ve Avrupa Birliği (AB) hükümetleriyle birlikte çalışan savunma şirketlerin şifrelerini kırmaya çalıştığını bildirdi.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, siber saldırının hedefleri arasında uydu sistemleri, insansız hava araçları teknolojisi ve askeri sınıf radarlar yapmak için ABD, AB ve İsrail hükümetleriyle birlikte çalışan şirketler olduğu bilgisi verildi.

İranlı bir başka hacker grubunun, geçen yıl ABD Donanması üyelerine ait bilgileri çaldığı vurgulanan açıklamada, “Bu, İran’a bağlı olduğundan şüphelenilen bir hacker grubunun denizcilik sektöründeki hassas verilere erişmek için yaptığı en son çaba” denildi.

Açıklamada ayrıca, “Ticari uydu görüntüleri ve tescilli nakliye planlarına erişim kazanmak, İran’ın gelişen uydu programını telafi etmesine yardımcı olabilir” ifadelerine yer verildi.

Microsof, söz konusu eylemi doğrudan bir İran devlet kurumuna bağlamadı ancak bu siber saldırının İran’ın ulusal çıkarlarını desteklediğinin altını çizdi.

Microsoft Tehdit İstihbarat Merkezi başkanı John Lambert, CNN’e verdiği demeçte, Microsoft’un bu yaz bir ABD finansal hizmetler şirketini hackleme girişimine yanıt verirken siber saldırıyı keşfettiğini söyledi.

Şirket’e göre, şüpheli İranlı ajanlar, isimsiz ABD ve İsrail savunma şirketleri ve Basra Körfezi limanlarında faaliyet gösteren kuruluşlar da dahil olmak üzere yaklaşık 250 kuruluşta şifreleri kırmaya çalıştı.

Microsoft, hackerların bu kuruluşların 20’den azına sızmayı başardığını bildirdi.

Denizcilik sektörü, uzun süredir İran istihbarat servislerinin ilgisini çekiyor ve İran dünyadaki petrol sevkiyatlarının yaklaşık beşte birinin geçtiği Hürmüz Boğazı’nda yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya