Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE Kabinesi, 2026'ya kadar sürecek 79 milyar dolar değerindeki federal bütçeyi onayladı

BAE Kabinesi, 2026'ya kadar sürecek 79 milyar dolar değerindeki federal bütçeyi onayladı

Çarşamba, 13 Ekim, 2021 - 11:00
Dün Expo 2020 Dubai genel merkezinde düzenlenen BAE Kabine toplantısına başkanlık eden Şeyh Muhammed bin Raşid (WAM)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Kabinesi, 2022-2026 yılları için toplamda 290 milyar BAE dirhemi (79 milyar dolar) değerindeki federal genel bütçeyi onayladı.

Expo 2020 Dubai'de düzenlenen konsey toplantısına başkanlık eden BAE Başkan Yardımcısı, Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum, kalkınma yolculuğunu sürdürmeyi ve ülkenin konumunu güçlendirmeyi amaçlayan bir dizi girişim ve karara, aynı zamanda devlet çalışmalarını geliştirme yönünde bir dizi karar, yasa ve mevzuata onay verdi.

BAE'nin gelişmelere ayak uyduran esnek bir federal bütçe ile destekli net ulusal önceliklerle ilerlediğini vurgulayan Şeyh Muhammed bin Raşid, “Ezpo’da BAE pavyonunda bir araya geldik. Burası kreatör Meryem bint Muhammed bin Zayed’in öncülüğünde olağanüstü bir pavyon. Toplantıda 2026'ya kadar sürecek 79 milyar dolar değerindeki federal bütçeyi onayladık. Yeni federal 50 yıla güven, iyimserlik ve küresel arzularla giriyoruz. Önümüzdeki dönemde hükümet çalışmalarına yönelik yeni metodolojiyi onayladık: Çalışma ekipleri aracılığıyla değişim projelerinin uygulanması döngülerine dayalı daha hızlı hükümet. Çalışmalarımız bireysel bakanlıklar değil, stratejik sektörler bazında olacak. Ölçü planlar ve gündemler değil de saha projeleri ve girişimler olacak. Ülkede hükümete bağlı ve özeldeki tüm ekipler ve kurumları bu yönde çalışmaya, değişim projeleri, yaklaşan öncelik ve girişimlere odaklanmaya yönlendiriyoruz. Zirâ bu, öncelikli sektörlerde gelişimi ilerletme ve ülkenin rekabet gücünü artırma yönünde başarıları sürdürmek için kapsamlı ve entegre bir ulusal çerçeve” dedi.

Federal konseylerin oluşturulmasına ek olarak federal birimlerdeki yeni atamaları onaylayan Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum, şu açıklamalarda bulundu:

“Şeyh Maktum bin Muhammed bin Raşid Al Maktum’un Federal Genel Bütçe Komitesi Başkanlığı ve Federal Vergi Dairesi Başkanlığına, Şeyh Şahbut bin Nahyan’ın BAE-Suudi Koordinasyon Konseyi İcra Komitesi Başkanlığına, Abdullah en-Nuaymi’nin Yargı Koordinasyon Kurulu Başkanlığına atanmasını kararlaştırdık. Muhammed el-Huseyni Emekli Maaşları ve Sosyal Sigorta Kurumu Başkanlığı ve Etihad Kredi Sigortası (ECI) Genel Başkanlığına, Ahmed Belhul Yüksek Teknoloji Fakülteleri Başkanlığına, Meryem el-Muhairi ise BAE İklim Değişikliği ve Çevre Konseyi Başkanlığına atandı. Herkese yeni görevlerinde başarılar dilerim. Diğer yandan BAE Altyapı ve İskan Konseyi'nin kurulmasını da onayladık. Federal ve yerel konut çabalarını birleştirmek, yol ve altyapı projeleri ile ilgili koordinasyonu pekiştirmek ve BAE için bir kentsel ve konutsal yol haritası oluşturmak hedefleniyor. BAE Siber Güvenlik Konseyi tarafından devlet kurumları için önerilen siber güvenlik standartlarını da benimsedik. Siber alandaki sınırlarımız, her zaman korumamız ve daha sağlam savunmamız gereken temel sınırlardır.”

BAE Kabinesi’nin 2022-2026 yılları için onayladığı federal genel bütçe planı kapsamında 2022 yılında 58,9 milyar BAE dirhemi (16 milyar dolar) harcanacağı düşünülüyor. Kalkınma ve toplumsal yararlar alanı yüzde 41,2’lik bir oran ile 2022 bütçesinin en kapsamlı kısmını teşkil ediyor. Genel ve üniversite eğitimine yüzde 16,3, sosyal meselelere yüzde 6, sağlık sektörüne yüzde 8,4, emekli maaşlarına yüzde 8,2, diğer hizmetlere yüzde 2,6, altyapı ve ekonomik kaynaklar sektörüne ise yüzde 3,8 oranında bütçe ayrılacağı planlanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya