Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’dan yeni tatbikat

İran’dan yeni tatbikat

Çarşamba, 13 Ekim, 2021 - 12:30
İran Parlamentosu. (Reuters)

İran dün ‘birliklerin hazırlıklarına hız verme ve caydırıcılığı artırma’ amacıyla hava tatbikatlarına başladı. IRNA’nın haberine göre Hatemul Enbiya Hava Savunma Üssü Komutanı Tuğgeneral Kadir Rahimzade tatbikata ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Ordu Hava Savunma Kuvvetleri, Devrim Muhafızları Ordusu Hava-Uzay Kuvvetleri ve Ordu Hava Kuvvetleri'nin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatlar, birimlerin savaş hazırlıklarına hız verme, caydırıcılığı artırma, tehditlere karşı ulusal hava savunma sistemlerini değerlendirme ve savunma kapsamını genişletme amacıyla yürütülüyor. Ayrıca siber saldırılarla da mücadele hedefleniyor. Tatbikatta siber saldırı prosedürlerinin uygulaması, hassas ve hayati merkezlerin savunulması, uzun menzilli hava saldırılarına cevap verilmesi, radardan gizlenebilen akıllı cihazlar, seyir füzeleri ve insansız araçlarının kullanılması da dahil birçok başlıkta planlanan programlar yürütülüyor.”

Tahran siber alanda mücadeleye devam ettiğini duyururken Facebook ise pazartesi günü yaptığı açıklamada İran siyaset sahnesine müdahalede bulunmayı hedefleyen düzinelerce sahte hesabın kapatıldığını duyurdu. Facebook’ta 93, Instagram’da da 194 hesabın İran siyasetine yönelik yürüttüğü ihlaller nedeniyle silindiği belirtildi. Şirket, platformlarındaki karalama kampanyalarının takibine ilişkin raporunda Farsça paylaşım yapan bu hesapların İran'ın batısındaki bir şehirden, yerel ve güncel olaylara ilişkin yayın yaptığını bildirdi.


 


Editörün Seçimi

Multimedya