Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin Yüksek Fetva Kurulu’ndan Kudüs’te dini çatışma uyarısı

Filistin Yüksek Fetva Kurulu’ndan Kudüs’te dini çatışma uyarısı

Komorlar Müftüsü, ülkesinin İsrail ile ilişkileri normalleştirme niyetini yalanladı
Cuma, 22 Ekim, 2021 - 11:45
Geçtiğimiz günlerde Mescid-i Aksa yakınlarındaki Yusufiye mezarlığında Kudüs belediyesi tarafından yıkılan mezarların insan kalıntılarını gösteren bir Filistinli (AFP)

Filistin Yüksek Fetva Kurulu’nda gerçekleştirilen toplantıda, İsrail’in özelde Mescid-i Aksa ve genel olarak Kudüs şehrine yönelik ihlallerinin artması konusunda uyarıda bulunuldu. Kurul tarafından yapılan açıklamada, “Kudüs'teki Müslüman ve Hristiyanların dini haklarını hedef alan işgal uygulamaları dizginlenemez hale geldi. İsrail-Filistin çatışmasının, Kutsal Şehir ve halkının sınırlarını aşan dini bir çatışmaya dönüştürme tehdidinde bulunuyor” ifadelerine yer verildi.

Filistin’in tüm bölgelerinden temsilcilerin katıldığı Kurul toplantısının 200’üncü oturumu olması hasebiyle bir kutlama niteliğinde olması gerekiyordu. Ancak, araştırmanın konuları ve ele alınan olaylar, atmosferi kasvetli ve gergin hale getirdi. Uzmanlar, İsrail hükümetinin Arap Kudüs'ünün özelliklerini ortadan kaldırmak için izlediği sistematik bir politika olduğunu vurguladı. Mescid-i Aksa'nın yanındaki Yusufiye Mezarlığı'nın bitişiğindeki Şehitler Türbesi’nin arazisindeki mezarlardaki kazıların devamına izin veren Kudüs'te defnedilenlerin cenazelerinin gasp edilmesi ve Kudüs'teki İslami Mezarlıkların Bakımı Komitesi'nin açtığı davanın reddeden İsrail mahkemesinin kararına atıfta bulundular.

Kurul, ayrıca işgal mahkemesinin ‘sınırlı hak’ olarak isimlendirilen ve Yahudilerin Mescid-i Aksa avlularında sessizce ibadet etme kararı da kınadı. Bu, karar ibadetler sessiz yapıldığı sürece ibadet etmelerine izin vermek demektir. Bu kararın Mescid-i Aksa'ya Yahudileştirme lehine yeni bir realiteyi empoze etmeyi amaçladığına dikkat çekildi. Kurul, işgal güçlerinin Mescid-i Aksa'ya yönelik zulmünü kınadı. Mescid-i Aksa’nın tamamının sadece Müslümanlara ait olduğunu ve kimsenin caminin içişlerine karışmaya hakkı olmadığını vurgulanarak, işgal makamlarını mescide dokunmamaya ve kutsiyetine saygı göstermeye çağrısında bulunuldu.

Yüksek Fetva Kurulu, Filistinlilerin acılarına başka yönlerden de değinerek, zeytin toplayan çiftçilerin yerleşimcilerin topraklarına erişimini engellemeye yönelik saldırılarına maruz kaldıklarına dikkat çekti. Hapishanelerdeki tutsaklar, özellikle açlık grevi yapanlar ve hastalar, ilahi ve uluslararası kanunlara aykırı olarak en kötü suiistimallere ve özgürlüklerine yönelik saldırılara maruz kalan ve genel olarak Filistinlilerin işkenceye anavatanlarından sürülme ve silme politikasına maruz kaldığına değindi. Bu bağlamda Kurul, Kudüs'teki Mezarlık Bakım Komitesi Başkanı Mustafa Ebu Zehra'nın mezarlıkları korumaya çalışırken yaptığı faaliyetlere misilleme olarak işgal güçleri tarafından tutuklanmasını kınadı.

Öte yandan Filistin Din İşleri ve İslami İlişkilerden Sorumlu Devlet Başkanı Danışmanı Mahmud el-Hebbaş, dün Komorlar Cumhuriyeti Müftüsü Ebu Bekir Abdullah Jamal el-Leyl ile görüştü. İkili, söz konusu görüşmede kentin korunması için ortak işbirliği yollarını, Kudüs ve mübarek Mescid-i Aksa'da bulunanların kararlılığını destekleme konularını ele aldı. Komorlar Cumhuriyeti Müftüsü, ülkesinin işgali sona erdirmek ve başkenti Kudüs olan bağımsız bir devlet kurmak için Filistinlilerin meşru hakkından yana olduğunu vurguladı. Bazı medya organlarında Komorlar'ın İsrail ile diplomatik ilişkiler kurma niyetiyle ilgili çıkan söylentilerin asılsız olduğunun altını çizdi.


Editörün Seçimi

Multimedya