Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye rejim güçleri Dera’nın doğusunda bir beldeye uyguladığı kuşatmayı kaldırırken, kuzeydeki bir beldede uzlaşı anlaşması imzaladı

Suriye rejim güçleri Dera’nın doğusunda bir beldeye uyguladığı kuşatmayı kaldırırken, kuzeydeki bir beldede uzlaşı anlaşması imzaladı

Pazar, 24 Ekim, 2021 - 08:15
Dera’nın kuzeydoğu kırsalındaki Basar el-Harir beldesindeki uzlaşı merkezi (Dera24)

Suriye rejimine bağlı Güvenlik Komitesi ve Rus askeri polisler, Muhicce beldesinin iler gelenleriyle beldede bir uzlaşı merkezi kurulması ve silahların teslim edilmesi konusunda yapılan anlaşmanın ardından dün beldeye ve Lacat bölgesine bağlı köylere giderek uzlaşı anlaşmasını uygulamaya başladı. Güvenlik Komitesi iki gün önce bölge sakinleri içinde hakkında yakalama kararı bulunan kişilerin isimlerini, uzlaşı anlaşmasını kabul etmeden önce beldenin ileri gelenlerine teslim etti. Süreç, Rusya’nın üç ay önce Suriye’nin güneyinde yeni uzlaşı bölgeleri kurmak için sunduğu yol haritasına göre ilerliyor. Bölgede haklarında yakalama kararı bulunan bölge sakinleri arasında 2018’den bu yana 5. Kolordu’da görev alan ve güvenlik birimlerine gönüllü hizmet veren kişiler de bulunuyor.

Muhicce beldesi, 2018’de Dera’nın kuzeydoğu kırsalında uzlaşı anlaşmasının yapıldığı ilk belde olma özelliğine sahip. Şam uluslararası otoyolu-Dera yolunun bitişiğinde yer alması dolayısıyla önemli bir coğrafi konuma sahip olan belde, Dera’nın doğu kırsalına kadar ulaşan Lacat Tepeleri bölgeleriyle komşu. Muhicce beldesi, Suriye rejimine ait çok sayıda askeri merkezin çevresinde bulunduğu Ezra bölgesine bağlı. 2018’de yapılan uzlaşı anlaşması ile belde sakinlerinin yer aldığı 5. Kolordu isimli yerel bir askeri grup kuruldu. Haziran 2020’de Suriye rejim güçleri ile 5. Kolordu unsurları arasında çatışmalar yaşandı.

Güvenlik Komitesi ve beraberinde rejimin askeri gücü ile Rus askeri polisler ayrıca Dera’nın kuzeydoğu kırsalında yer alan Basar el-Harir beldesine de girdi. Belde sakinleri uzlaşı sürecinin başlamasıyla birlikte ellerindeki silahları beldedeki bir okulda kurulan uzlaşmaları yürütme merkezine teslim etti. Ayrıca Basar el-Harir beldesine yakın Lacat bölgesine bağlı köylerdeki sakinlerin durumlarını karara bağlama süreci tamamlandı.

Yerel kaynaklar, Dera’nın doğu kırsalındaki El-Hirak kentinde uzlaşmaların tamamlanmasıyla kenti kuşatan rejim güçlerinin çekildiğini bildirdi. Rejim güçlerinin kente girip çıkma süreci birkaç defa tekrarlandı. Uzlaşma sürecinin tamamlanmasının ardından kente konuşlanan rejim güçleri, kentin ileri gelenleri ve 5. Kolordu’dan yerel güçlerinin eşliğinde kentteki bazı noktalarda rutin arama faaliyeti gerçekleştirdi. Tüm bu gelişmeler, rejim güçlerinin uzlaşı sürecini dondurarak kenti 4 gün boyunca kuşatmasının ardından bölgenin ileri gelenlerinin kendilerinden istenen sayıda hafif silahları teslim etmeyi kabul etmesiyle başladı. Nitekim Güvenlik Komitesi’nin kentin ileri gelenlerinden 200 adet kalaşnikov talep etmesi aksi takdirde kente saldırma tehdidinde bulunmasının ardından rejim güçleri kentin giriş ve çıkışlarını ulaşıma kapatmıştı.

Aktivistler Yermuk Havzası’nda kimliği belirsiz kişi veya kişilerin bir rejim unsurunu öldürdüğünü aktardı. Rejim güçleri bunun üzerine Dera’nın batı kırsalındaki beldeler ile Yermuk Havzası bölgesi ve Neva kenti arasındaki yolu ulaşıma kapattı, kimlik sorma ve araçlarda arama çalışması başlattı. Bölgede güvenlik alarmı verildi. Olayın meydana geldiği bölgede bir ay önce yeni uzlaşı anlaşması imzalanmış ve Rus haritası uygulanmıştı. Bu haritaya göre bölgedeki hafif ve orta ağırlıktaki silahların rejime teslim edilmesi gerekiyor. Ancak Suriye’nin güneyinde söz konusu silahlar halen varlığını koruyor.


Editörün Seçimi

Multimedya